С всеки изминал ден изглежда, че войната в Украйна се влошава все повече за Путин и приближените му, пише белгийското издание Business AM. Сега се остава с впечатлението, че самият руски президент участва в решенията, които се вземат на бойното поле, поемайки по този начин задълженията на обикновен полковник.

НАТО подготвя нова формула от стратегическата си концепция заради Русия

На първо място, би било изненадващо, че един автократичен лидер просто ще прегърне децентрализацията на армията. От тази гледна точка изглежда логично самият Путин, който в качеството си на президент е и главнокомандващ на руската армия, да участва във войната. Вместо обаче да се занимава с голямата, цялостна стратегия, самият Путин започва да ръководи отделни армейски войски, което е ролята на полковник.

ЗАГУБИТЕ

От друга страна, последните събития на място със сигурност играят роля за прякото участие на Путин в офанзивите и стратегията на Русия на терен. Превземането на Киев и Харков се провали, офанзивата в Донбас е в застой, а в Херсон руските сили също постепенно преминават все повече в отбранителен режим с всеки изминал ден.

Бивш боец от „Вагнер“: Русия трябва да спре намесите си в други страни

Освен това Русия вече загуби дузина генерали, няколко кораба, включително крайцера Москва, а руските войници имат особено нисък морал и обща липса на боен дух. И сякаш това не беше достатъчно, но миналата седмица Русия загуби и над 500 войници и 70 превозни средства при неуспешно преминаване на река посред бял ден.

„Крайно време е да се намесим“, така изглежда мисли руският автократ. Командването на армията прави много грешки на терен, при което самият Путин решава да командва армейските части директно от Москва. Поемайки командването на бойни групи от около 1500 войници, Путин се деградира до званието полковник.

Защо руснаците губят толкова много танкове?

ПУТИН И ХИТЛЕР

Според професор сър Лорънс Фрийдман, който преподава във Факултета по военни изследвания в Кралския колеж в Лондон, пряката намеса на Путин в ръководенето на бойните действия на терен изглежда правдоподобно.

„Путин винаги е искал да прокара военна операция. Откакто започна инвазията, той поиска бързи победи. Разбира се, в Донбас те сега липсват“, каза той, цитиран от The Guardian.

И все пак не само провалите в тази област играят роля. Изглежда, че доверието в неговите генерали също намалява, така че Путин смята, че е най-добре да вземе нещата в свои ръце. Авторът Иън Кершоу, който е написал няколко биографии за живота на Адолф Хитлер, вижда паралели между Путин и фюрера.

Какво е НАТО и как могат да се присъединят Финландия и Швеция?

В по-късните етапи на Втората световна война, когато Съединените щати се намесиха и Съветският съюз изтласка германците обратно на Източния фронт, Хитлер вече не вярваше на своите генерали. Той отказва на фелдмаршал Фридрих Паулус да се оттегли от Русия, което довежда до унищожаването на 6-а армия при Сталинград. На запад той заповядва постоянна атака срещу съюзниците, които вече са настъпили в Ардените. Идеята, че самият той знае всичко по-добре, имаше разрушителен резултат за нацистка Германия и самия Хитлер.

НЕДОВЕРИЕ ВЪВ ВОЕННИТЕ СРЕДИ

От известно време е ясно, че Путин не вярва изцяло на своите генерали или поне на някои от тях. Например, има слухове, че министърът на отбраната Сергей Шойгу е отклонин стотици милиони, предназначени за армията, в собствените си джобове.

На 12 април Владислав Сурков, главният стратег на Путин и организатор на инвазията в Украйна, беше арестуван по подозрение в корупция, заедно със 150 агенти на Пета служба, украинския клон на руската тайна служба ФСБ. Началникът на службата Сергей Беседа беше пуснат под домашен арест и междувременно се твърди, че е в строго охранявания затвор Лефортово.

Колко военни имат държавите по света?

Но недоверието надделя и на фронта. Путин доведе генерал Александър Дворников в Украйна, за да подреди нещата след неуспешното обкръжаване на Киев, а началникът на щаба Валери Герасимов, главнокомандващ на армията, също изведнъж трябваше да се върне на полето, за да ръководи войските.

Последният не беше видян и на военния парад на 9 май в Москва, въпреки че преди няколко дни беше преместен за възстановяване в руската столица само с леки наранявания.

Най-интересните разговори от ефира на Дарик слушайте в подкаста на радиото в SoundcloudSpotifyApple Podcasts и Google Podcasts

Следете най-актуалното от деня на страницата ни във Фейсбук

За забавни видеа ни последвайте в TikTok

Следвайте ни и в Инстаграм