Десет години се случва проектът на Дарик радио "40 до 40". Годишнината бе отбелязана с тържество, на което видни лица изнесоха речи и в своите пожелания към Дарик радио.
С особено впечатляваща реч се открои проф. Веселин Методиев. Ето какво каза той:
"Българското общество, за жалост, не познава едни млади хора, които са направили модерна България до степен такава, че в началото на миналия век е наричана "българското чудо". Това е дело на хора, които са го извършили между своите 25 и 50 години. Какво трябва да се случи на един успешен човек, след като е успях? Успехът е личен, стигаш покоряваш някакъв връх. От моето знание знам, че се появява нещо друго и това е да станеш защитник не само на личния си интерес, а на обществения интерес. Така се случва, че днешните поколения поемат на плещите си много голяма отговорност за собственото си общество. Моето поколение не успя да си изпълни задачата докрая, но кое в този обществен интерес е най-важното за мен?
Преди много години американският президент Роналд Рейгън обяви комунистическата руска империя, наречена СССР, за империя на злото и въведе това понятие, срещу което трябва да се противопоставят добрите хора. В същинския смисъл на доброто, което е в малцинство. Успешният човек попада в ситуация, в която трябва да се противопостави на злото във всички негови малки форми, с които се среща около себе си. Моля ви, се не давайте път в своя бизнес на лош човек, няма никаква полза освен лична за човека, за обществото има загуба. Нашият свят е препълнен с прости и успешни хора до степен, че се е опростачила средата. Аз съм патриот, така са ме възпитали, аз обичам България и българите, въпреки че сред българите има големи келеши. Въпросът е дали тези хора, които успяват, правят усилието да се сблъскат със злото и да не му дават път.
Всяко примирение е отваряне на вратата към някакви недобри дни за обществото като цяло. Няма конспирация, има серия от случайности. Няма закономорнест. Хората правим някакави неща и ставаме успешни, някои пък успяваме абсолютно случайно и се радваме, защото то е успех. Обаче злото има в себе си успех и това е закономерност, то винаги е нагло, агресивно и не среща отпор. Аз мисля, че истинският проблем на по-младите хора от мен много често е липсата на желание за този сблъсък. Той може да бъд заявен с някакви думи, но след това не се случва. Ако българското общество не си поставя такива цели, то бъдете сигурни, че ще живеем в един свят, който много бавно ще се развива.
Скоро гледах някаква класация на 60 от успешните страни, класирани по определени финансови показатели. България е на 35-о място. Когато аз бях вицепремиер и министър през миналия век, в банките имаше 0 лева, правителството имаше 300 милиона, от които трябваше да се купува зърно, защото нямаше хляб. Беше ужасно! Сега в банките се премина границата от 100 млрд. лева, от които 60 процента са на гражданите. Това е страшен успех. Ще кажете: има много бедни хора... а знаете ли колко успешни хора има? С тези, които са откраднали 3 милииарда ли трябва да се занимаваме? Ами да откраднат още три. Това ли е истинският проблем? Криминалните хроники в новините не са българското общество, това е злото в българското общество.
Аз съм на 65 години, търпи ме Господ на земята, много съм му благодарен, защото много неща искам да науча, много неща искам да знам. Едно от нещата, които искам да знам е, ще има ли скорошно ясно порявление на този успех в битката със злото. Дали ще го видя? Виждам младите хора как седят в кафенето не с телефона пред очите, а с книга. Аз съм щастлив, защото знам, че чудото идва. Тези хора слушат лекции от такива като мене и тръгват в някаква професионална област и знаят, че трябва да бъдат защитниците на доброто. Тази светлина обаче не трябва да е само в един университет. Тя трябва да мине през обещството и ще съм ви много благодарен, ако не забравите тези мои думи още утре. Бъдете все повече и повече добри хора."
Слушайте и гледайте новия подкаст на darik.bg „В тренда“ в YouTube, Instagram и TikTok
Най-интересните разговори от ефира на Дарик слушайте в подкаста на радиото в Soundcloud, Spotify, Apple Podcasts и Google Podcasts
Още по темата
- Проф. Веселин Методиев: Възпитанието на вкуса дава шанс на хората да станат повече човеци
- Проф. Методиев: Ако Елцин беше дал властта на някой олигарх, сега нямаше да има война
- Проф. Веселин Методиев пред Дарик: Слепи сме за манипулации, опряни върху митове от миналото
- Проф. Веселин Методиев пред Дарик: Пътят на компромисите в политиката може да те отведе до нулата