Чуйте какво казаха за съдебната реформа и прокуратурата Иван Демерджиев и проф. Радулов:
"Видимо службите са на етап изготвяне функционален и кадрови анализ", обясни проф. Николай Радулов в "Кой говори?" по Дарик радио по отношение на службите за сигурност в България.
Той обясни, че този анализ се изготвя от самите служби и се работи сериозно, но не е ясно колко от кадрите там са компетентни да го осъществят.
По думите му основните промени ще бъдат свързани с това "големи маси от хора" да получават едновременно и заплата, и пенсия.
Депутатът от ИТН обясни, че ще има бонусен период, за да могат да бъдат подготвени млади специалисти преди по-възрастните да бъдат пенсионирани.
Той каза, че по актуализацията на бюджета ще разберем дали ще се осъществи реформа в службите, а по думите му са нужни около половин млрд. лева за стартирането на дигитализацията им.
"За съжаление, такова усещане остана, че е спряла преди да тръгне", заяви бившият служебен министър на правосъдието Иван Демерджиев по отношение на съдебната реформа.
Той бе категоричен, че "войната не може да служи като никакво оправдание за неслучването на съдебната реформа".
Експерт по Дарик: Специализираните съд и прокуратура бяха бухалка, която да пази предишното статукво
"Свидетели сме на огромно забавяне и разпиляване на енергия. Съдебната реформа не е самоцел... Крайната цел е да се стига до осъдителни присъди", обясни той.
"Става дума, че ако прокуратурата не иска, никой не може да образува дело за каквото и да е дело... Прокуратурата е на входа и на изхода", заяви проф. Радулов.
Атанасов: Прокуратурата и КПКОНПИ да не подслушват
Демерджиев обясни, че в Плана за възстановяване е било предложено да се подложат на съдебен контрол отказите на прокуратурата за образуване на досъдебни производства.
Проф. Радулов припомни, че по времето на Сотир Цацаров и Румяна Бъчварова е подписано "едно безумно споразумение" за преглед от страна на оперативния прокурор за завеждане на оперативно дело.
"Това, което е леко озадачаващо е, че сегашният временно изпълняващ беше доста деен в "Апартаментгейт", заяви проф. Радулов.
По думите му самата КПКОНПИ не участва в този процес на промяна, която правителството планира.
"Нормалното би било да я ликвидираме или да сложим нов началник, който да въведе ред... Ние я оставяме като прословутата БОРКОР", заяви депутатът от ИТН.
Проф. Радулов обясни, че КПКОНПИ е христоматиен пример за отрицателна синергия.
"Фокусът на тази служба трябва да бъде борбата с корупцията по високите етажи... На този етап разделянето би дало фокус на борбата с корупцията", обясни Демерджиев.
По отношение на законопроекта на българския "Магнитски" проф. Радулов заяви, че нищо не е ясно и всички са се отрекли от него.
"Самата идея, че можеш да вкарваш хора в черни списъци, тя си е фашистка", категоричен бе той. И допълни, че когато се създава една структура, тя не трябва да бъде монополист.
Гешев иска европейски еквивалент на закона „Магнитски”
"Това е българският вариант на закона "Магнитски", колкото ДАНС в битието му от 2008 г. с онзи закон, пък дори и сега, е българското ФБР", обясни депутатът от ИТН.
"Онази концепция, която беше подготвяна (от служебното правителство) беше насочена към защита на държавата... А сега той предвижда репресия", заяви Иван Демерджиев.
Бившият служебен министър обясни, че тогава 3/4 от усилията са били насочени как да бъдат запазени правата на тези лица, а сега в този вариант, който циркулира, никак не е мислено за това.
Най-интересните разговори от ефира на Дарик слушайте в подкаста на радиото в Soundcloud, Spotify, Apple Podcasts и Google Podcasts
Следете най-актуалното от деня на страницата ни във Фейсбук
За забавни видеа ни последвайте в TikTok
Следвайте ни и в Инстаграм
Още по темата
- Полина Паунова: Всичката Мара втасала и един сенсей се появи
- Костадинов: В България една голяма част осъжда корупцията не по принципни съображения, а защото не участва в нея
- Иван Гешев: Няма бивш главен прокурор
- „Няма да се притесняваш, говорено е“: Мъж успокоява Петков преди повдигането на обвиненията