“В редки случаи може лице от мъжки пол да има две X хромозоми, а жена – X и Y”. Това съобщи проф. Алексей Савов, шеф на Национална генетична лаборатория СБАЛАГ „Майчин дом” пред Нова телевизия.

Коментарът му беше във връзка със скандала, разтърсил спортите среди по повод твърдението на Международната боксова асоциация, че Имане Хелиф от Алжир и Лин Ю Тин от Тайван не са издържали половия тест на Световното първенство по бокс в Ню Делхи през 2023 г. и при тях са засечени XY хромозоми, присъщи за мъжете. Заради тази информация назря сериозно недоволство заради подозрението, че двете състезателки не са равностойни противници на жените в бокса на Олимпиадата в Париж, защото имат “мъжка сила”. 

“Един на 25 000 мъже може да е с ХХ хромозоми, а една на 30 000 жени - с XY. Те имат репродуктивни проблеми. При тях гаметите практически отсъстват”, обясни проф. Савов.

Проф. Алексей Савов: Генетично може жена да има XY хромозомиБоксьорките Лин Ю Тин и Имане Хелиф.             Снимки: Getty Images

Особеност, но не и аномалия

Специалистът по медицинска генетика обясни, че именно репродуктивните затруднения при двойките са най-честа причина за откриването на особеността с хромозомите, която той посочи, че в никакъв случай не може да се определи като аномалия. Проф. Савов сподели, че в практиката си се е натъквал, както на мъже с всички полови белези - и вторични и първични, които впоследствие се е оказвало, че са носители на две ХХ хромозоми, така и на жени с женски полови белези, но носители на XY хромозоми.

“Ако един индивид има XY хромозома, но Y хромозомата не работи, или целият генен контрол е спрян, тя се развива физикално и ментално изцяло като жена. Има един-единствен проблем - не може да ражда деца, инфертилна е”, обясни специалистът.

Запитан дали жени с XY хромозома имат физическо надмощие в спорта пред жени с ХХ хромозоми, проф. Славов уточни, че с тренировки някои спортистки могат да постигнат умения, които да са над типичното ниво в женския спорт.

“В случая е деликатен въпросът, ако някой наистина има такива качества, веднага да бъде набеждаван, че играе нечестно и че не е правилно оценен неговият пол”, каза той.

Не може да се установи особеност на хромозомите при раждане 

Генетикът уточни, че при раждането никой не може да различи жена с XY хромозоми, тъй като в родилното отделение се гледат единствено външните полови белези. Подчерта и, че няма начин чрез хормони хромозома по рождение да се промени. 

Проф. Савов също така изтъкна, че до момента няма ясна информация какво точно представлява теста за полова идентификация, на която двете боксьорки са се провалили.

“Основната информация, която ще намерите за тест за пол, е оценка на вътрешните и външните полови белези, оценка какви хромозоми имат, и в момента намесват нивата на тестостерон, които са коренно различни при мъжете и жените. Но дали са проведени всички тези тестове - в момента не знаем”, каза той.

На въпрос дали Имане Халиф и Лин Ю Тин трябва да се състезават с останалите жени в бокса, той уточни:

“Бих могъл да отговоря, ако знам какви са критериите на двете спортни организации да разделят мъжете и жените в две групи и второто е какви са тези неясни резултати от тестове, които не са издържали. Сега липсва информацията”, обясни проф. Савов.