Лидерите на политическите семейства в Европейския парламент са постигнали консенсус за новата Европейска комисия. Това съобщават анонимни източници от Брюксел на Ройтерс. Това твърди и европейското издание "Политико". Най-вероятно комисията "Фон дер Лайен 2" ще започне работа още през декември.

Кандидатите вече бяха изслушани, а според регламента, сега трябва да бъдат одобрени и от Съвета. Българският кандидат Екатерина Захариева премина препитването успешно като тя ще отговаря за ресора "Стартъпи, проучвания и иновации".

26-имата нови еврокомисари ще се сблъскат със сериозни предизвикателства като войната в Украйна, Тръмп в Белия дом и търговско напрежение с Китай. 

Постигането на споразумение между политическите лидери би довело до формиране на традиционно проевропейско центристко мнозинство, което ръководи политиката на ЕС от десетилетия. В окончателната формулировка на споразумението най-вероятно няма да има забрана за ЕНП да създава мнозинства с крайнодесни сили.

Комисията в бъдещия й вид отразява десния уклон на ЕС след изборите за Европейски парламент през юни, когато десницата и крайната десница постигнаха успехи в ключови страни членки като Италия, Франция и Германия. А ЕНП и фон дер Лайен остават начело с 14 комисари, като същевременно могат да продължат да сключват сделки както вляво, така и вдясно.

За първи път от 1999 г. насам кандидатурата на нито една държава за член на Европейската комисия не беше отхвърлена, което е крачка назад по отношение на правомощията на Европейския парламент.

Този път фон дер Лайен избра шестима зам.-председатели на Комисията. Спорна фигура се оказа тази на испанката Тереса Рибера, която ще бъде изпълнителен вицепрезидент на „Чист, справедлив и конкурентоспособен преход“. Тя ще отговаря и за политиката в областта на конкуренцията. Групата на Европейската народна партия  разпространи изявление, в което посочи, че следи дебата за последиците от наводненията във Валенсия с Рибера, която е испански министър. Групата на ЕНП заяви, че Рибера ще трябва да бъде готова да се оттегли, ако бъде официално обвинена от испанската съдебна система.

Опозиционната група "Патриоти за Европа", която не е част от коалиционното споразумение, изрази остри критики, наричайки постигнатите договорености "непрозрачни" и резултат от "мръсни сделки".

Зелените също отправиха критики към ЕНП заради липсата на ясна дистанция от крайнодесните сили в Европейския парламент.

Групите на ЕНП, Социалистите и демократите и "Обнови Европа" разполагат с общо 401 гласа, докато за одобрението на новия състав на Европейската комисия са необходими 360. Ако бъде избрана, новата комисия ще встъпи в длъжност на 1 декември.