Одобриха Екатерина Захариева за еврокомисар от България. Тя ще отговаря за ресора "Стартъпи, проучвания и иновации". На закрито заседание евродепутатите от ресорните комисии дадоха положителна оценка след положения изпит. За да бъде одобрена тя трябваше да получи поне ⅔ от евродепутатите на ресорната комисия.
Лидерът на партия ГЕРБ Бойко Борисов поздрави Захариева като написа в профила си във Фейсбук:
"Поздравления за Ekaterina Zaharieva! След тричасовото изслушване в комисиите на Европейския парламент, Катя е одобрена за европейски комисар с огромна подкрепа! Тя показа, че опитът й като експерт, заместник-министър, министър и депутат от ГЕРБ са й дали широка основа, за да й бъде поверен толкова важен ресор".
Изслушването на Захариева продължи малко над 3 часа.
“Надявам се силно мирът да победи войната. Вярвам, че нашата сигурност е свързана с това Украйна да победи в тази война. Считам, че ресурсите и усилията, които полагаме, за да подпомогнем Украйна да победи, не са загубени пари. Те са инвестиция в нашата сигурност. Украйна воюва за нашата сигурност.” Така българският кандидат за еврокомисар Екатерина Захариева отговори на въпрос на евродепутата Петър Волгин по време на изслушването ѝ пред евродепутатите в Брюксел.
Волгин, който е известен с отявлената си проруска нагласа по отношение на войната между Русия и Украйна, я попита дали няма риск военната икономика да стане мотор и в сферата, която ѝ е поверена, и как ще успее да предотврати превръщането ѝ в област, в която войната ще победи мира. Отговорът на Захариева бе посрещнат с бурни аплодисменти в залата.
Вторият кръг от въпроси към Захариева започна със запитване от Ева Майдел от ЕНП, която е член на комисията по промишленост, научни изследвания и енергетика. Тя определи Европа като “научна супер сила” и подчерта, че ⅓ от научните публикации в световен план идват от ЕС и че голям брой носители на Нобелови награди са именно от страни, членки на съюза. Майдел посочи обаче, че въпреки тези резултати Европа изостава в конкурентоспособността, ако се прави съпоставка със САЩ и Китай. И попита Захариева дали има идея как да се преориентира финансирането, за да може европейската икономика да създава иновации и да стимулира икономическия растеж.
“Голямата разлика между нас и САЩ, но и Япония, както и близките до нас държави са в частните инвестиции. Само 40 процента от европейските дружества инвестират в изследвания и иновации. В САЩ делът е 56 процента, още по-висок е в Япония и Южна Корея”, каза българският кандидат за еврокомисар.
Захариева подчерта, че ЕС трябва да бъде по-приоритиризан и фокусиран.
Българският евродепутат Цветелина Пенкова от Прогресивния алианс на социалистите и демократите, която е и зам.-председател на комисията също зададе въпрос на Захариева. Тя попита на какъв етап е ЕК в изготвянето на дефиниция за стартиращите предприятия и как ще бъдат задържани младите европейски предприемачи, извън прилаганите в момента субсидии и заеми, както и как ще бъдат насърчени частните инвестиции при иновациите и технологиите.
Захариева отговори, че без легална дефиниция за стартъп трудно може да се определи обхвата на този режим. И посочи, че е необходимо да се анализира колко компании в Европа ще бъдат засегнати. Номинираната за еврокомисар подчерта, че в Европейския акт за иновации има проблеми с тестването на продуктите и че Европа изостава по отношение на обществените поръчки в сравнение със САЩ например.
По време на изслушването Екатерина Захариева се обяви за насърчаване на ролята на жените в изследванията и иновациите, като изрази увереност да постигне поне 50% участие на дамите в комисии, свързани с рамковата програма „Хоризонт Европа“.
„Жените са повече от мъжете при висшистите. Но заемат едва една от четири висши длъжности в областта на научните изследвания“, подкрепи тезата си Захариева.
Тя очерта и други приоритети, сред които нов законодателен акт за укрепване на европейското пространство за научни изследвания, стимул за стартъпи и по-напреднали компании, т.нар. скейлъпи, насърчаване развитието на ключови технологии.
Още по темата
- Еврокомисар Захариева: Приоритетът на новата ЕК е растеж чрез наука и образование
- Евродепутатите одобриха новия състав на Европейската комисия
- Евродепутатите гласуват новия състав на Европейска комисия
- Пробив в Брюксел: Лидерите на партиите в Eвропейския парламент са постигнали консенсус за новата ЕК