Временната комисия за изработване на правилника за организацията и дейността на Народното събрание прие дефиницията за кворум на комисиите, под което се разбира определено присъствие на брой депутати в комисията, според което присъствие депутатите да могат да вземат решенията в законодателния орган, предаде БГНЕС.
На заседанието на временната комисия стана ясно, че може да се открие заседание на НС, само, ако комисията има кворум. Временната комисия прие предложението на Никола Минчев и Мирослав Иванов от ПП, с което се предлага решение на дадена комисия да бъде прието, ако не по-малко от 1/3 от нейните членове са подкрепили предложението, точно както е било в 44-то НС.
Радев обяви кога ще проведе консултации с ДПС
„Ако няма кворум може да има само обсъждания и контрол. Нека оставим комисията да подпомага дейността на пленарните заседания, за мен трябва да оставим постоянните комисии да приемат и обсъждат актове при повече от половината от неговите членове, но ако няма този нужен кворум, да може да има контрол”, предложи Йордан Цонев от ДПС.
Петър Петров от „Възраждане” направи предложение за създаване нова точка 4, която засяга актове, касаещи отбраната, но предложението не се прие. Петров направи и предложение Министерски съвет да изпраща до НС незабавно след приемането им всички актове, които представляват класифицирана информация. Предложението беше прието със 7 гласа “за”, и 5 “въздържали се”.
БСП канят парламентарните групи на разговори за бюджета
„Всички сключвани сделки от МС би следвало чрез секретно деловодство да станат достояние на народните представители”, заяви още Петър Петров.
Вчера беше записано, че Председателският съвет в НС ще изслушва веднъж месечно ръководителите на службите за сигурност, а парламентарните комисии трябва да заседават поне веднъж месечно.
Запазва се ограничението депутатите, нечленуващи в парламентарни групи, да нямат право да участват в комисии.
Министерският съвет удължи Бюджет 2022
Членовете на комисията няколко пъти не приеха предложението, когато процедурният въпрос се отнася до начина на водене на заседанието, думата да се дава на до трима души от една парламентарна група, като председателят да има право на изказване до 2 минути на всеки въпрос. В резултат остава сегашната процедура, а именно право на изказване да имат неограничен брой лица.
Най-интересните разговори от ефира на Дарик слушайте в подкаста на радиото в Soundcloud, Spotify, Apple Podcasts и Google Podcasts
Следете най-актуалното от деня на страницата ни във Фейсбук
За забавни видеа ни последвайте в TikTok
Следвайте ни и в Инстаграм