Още тази пролет Пловдив ще покаже на света Небет тепе - мястото, на което 6000 години не е прекъсвал човешкият живот и на което ще могат да се видят всички пластове от историята на града. Любимото място на пловдивчани зарежда и с една от най-красивите гледки от върха на Трихълмието, откъдето се вижда целия град. Завършването на проекта, което се очаква през март т.г. и откриването на Източната порта на древния Филипопол  ще отворят "нови врати" към развитието на най-стария жив град в Европа като една от най-атрактивните туристически дестинации.  Предвижда се маркетингова стратегия и по-силна  рекламна кампания на града, съобщи в обзорната програма на Дарик радио заместник-кметът Пламен Панов.

Пловдив като Меката на културата: Кои са новите перспективи и хоризонти пред най-стария жив град в Европа?

С отпуснатите от държавния бюджет средства  от 1,2 млн.лв.  започва и проектът за разкриване на югоизточната част на Форума на Филипопол. Заедно с Епископската базилика и Малката Базилика, туристическите маршрути в града ще се превърнат във все по-силен притегателен център за гости от страната и чужбина.  Британският The Sun сравни Пловдив с Рим, а The Times  определи Пловдив като "магична" дестинация за културен и събитиен туризъм. Публикациите в чуждите медии са показателни за това, че Пловдив става все по-известен със своята история. Ръстът на нощувките в града за 2023 г. е близо 30% . Това означава, че   инвестицията в културното наследство, добрата работа на музеите и по-високото качество на предлагания туристическия продукт дават резултат, резултат който е налице от последователната политика на Пловдив в областта на културата и ще продължаваме така, категоричен е Пламен Панов.  

През 2024 година програмата на Фондация "Пловдив 2019" също е с фокус към Стария град. Към Трихълмието се насочват и много събития от Културния календар.  Очакваните приходи в ОИ "Старинен Пловдив" са 1,5 млн.лв. 

Резерватът не може да се превърне в "Капана 2", но имаме много ясен план за това как да го превърнем в място, на което могат да се видят и преживеят повече неща, и да отговорим на очакванията на хората, обясни още заместник-кметът по култура и туризъм. 

Една от идеите, която се обсъжда от няколко години и с културни оператори, е да се открие място в Стария град, на което  всеки да може да опита автентични пловдивски храни и напитки. В такова място може да се превърне Данчова къща. 

Относно реставрацията на къщите в Стария Пловдив Пламен Панов уточни, че се налага програмата  "Да съхраним заедно Старинен Пловдив" да се преработи, за да бъде по-ефективна, тъй като основните пречки, които се срещат при реализирането й, са свързани със смесената собственост. 

Общината не може да поеме пълния ремонт на сградите, но може много да помогне, коментира той. 

През 2024 година Пловдив ще бъде представен и най-големите международни туристически форуми в Европа - тези в Мадрид, Лондон и Берлин. 

С Пламен Панов разговаря Искра Койчева.

Цялото интервю можете да чуете на дарик.бг