С утвърдена роля като културен хъб, Пловдив не само поддържа високото ниво на събитията си, но и респектира с туристическия си потенциал. В това е убеден заместник-кметът по култура Пламен Панов.

В интервю за Дарик радио той подчерта, че културният календар на Пловдив не само че привлича вниманието на местните граждани, но и служи като силен катализатор за туризъм. Обявените събития и концерти с редица големи имена гарантират динамична и събитийна културна програма на града на тепетата, коментира Панов.

Съчетаването на големи събития с ниши, като фокус върху ретро вълната и внимание към младите таланти, прави културната програма на Пловдив още по-динамична и достъпна за различни интереси и възрастови групи, подчерта в ефира на Дарик ресорният зам.-кмет.

Вече обявен е и вторият концерт на Лара Фабиан( поради изчерпване на билетите на първия), а второто издание на диско фестивала Disco Music Fest: Back to the ’80s (’90s) ще доведе под тепетата Ийст Севънтийн и Питър Андре, след грандиозния успех миналата година, когато на Античния пяха La Bouche и KOOL&THE GANG. Друг от акцентите в културния календар на Пловдив е Националният конкурс "Милчо Левиев", насочен към младите таланти от Музикалното училище.

Над 5 000 000 лева ще осигури новото управление на Пловдив за развитие на града като атрактивна културна и туристическа дестинация през 2024 г. Гласуваната вече сума от ОбС е на стойност 3 700 000 лв., като по предложение кмета Костадин Димитров бе увеличена с половин милион лева. Предстои да бъдат публикувани насоките за кандидатстване във връзка с Плана за възстановяване по първата голяма програма, насочена към големите общини. Така Пловдив би могъл да получи още 2 милиона лева за културния сектор, обясни Пламен Панов. 

По думите му, подходът на новия кметски екип за създаване на предвидимост в културния сектор е отлична идея. Това позволява както на местни, така и на международни артисти и организатори да планират своите събития и да представят програми с високо качество.

А създаването на тригодишен календар на културните събития предоставя допълнителна стабилност в тази насока. Този механизъм може да бъде отличен стимул за привличане на големи звезди и за организиране на уникални културни събития.

Откриването на нови културни хоризонти в Пловдив е цялостна стратегия, обединяваща културата и децентрализацията в един градски план, стана ясно още от интервюто, което даде за Дарик радио Пламен Панов.

Връзката между културата и децентрализацията в града на Пловдив заема централно място в обсъжданията, проведени вече и в студиото на Дарик с новоизбрания кмет Костадин Димитров. Една от ключовите инициативи в този контекст е създаването на вторични градски центрове, включително сцени за реализиране на културни събития в различни райони на града.

Това би позволило на културните оператори в районите да се фокусират върху създаването на богат и разнообразен културен календар, без да се налага да преживяват предизвикателствата на временните сцени, обясни зам.-кметът.

Предстои също така създаването на механизъм за децентрализация на културната активност. Този процес ще бъде подкрепен от мапинг, който ще определи къде и какви сцени ще бъдат изградени в районите.

Кметът Костадин Димитров проявява голям интерес и ангажимент към този процес на децентрализация, заяви още Панов. Помощта на градоначалника за Държавния куклен театър, който получава в район „Тракия“ терен за нова зала, е пример за реализация на идеята за разнообразие и културна активност в различните райони на града, заяви зам.-кметът по култура.

По думите му, читалищата също са изключително важни носители на децентрализацията на културата, а с увеличението на финансовата им подкрепа с 20% се очаква да нарасне и тяхната роля в този процес.

Панов обяви и предстоящия до две седмици старт на дългоочаквания ремонт на Концертната зала в Пловдив. Той сподели вярата си, че след завършването на този проект, сградата ще се превърне в престижно място за балове и концерти от световен мащаб. Обновеният облик на Концертна зала, заедно с реновирания централен площад и римското културно наследство, ще предложат уникално културно изживяване както за гражданите, така и за туристите на града на тепетата.

Относно изграждането на Дом на операта, той изрази личното си мнение, че локацията на сградата трябва да бъде над археологията на Понеделник пазар, при условие че теренът отново стане общински.

А дългоочакваните ремонти на емблематичните за града кино "Космос", Античният форум ще стартират още тази година. Небет тепе и Източната порта пък ще започнат да приемат посетители през март.

Освен всичко това, започва и обновлението на Народна библиотека "Иван Вазов", което е изключително важно, каза още Пламен Панов. Получените 2, 5 милиона лева от държавния бюджет са предназначени за мерки по енергийна ефективност на сградата. С планиране и средства от общинския бюджет обаче се очаква да се реконструира и интериорът на библиотеката.

Местната управа е предприела стъпки и за подобряване на условията за посетители в Стария град, като ремонтира Данчовата къща, която ще стане първото общинско кафе. Плановете включват и предоставянето на храни и напитки, представящи автентичната пловдивска кухня, което е част от туристическото изживяване.

Приходите, които генерира общинският институт „Старинен Пловдив“ са изключително добри, а причината е доброто поддържане на обектите и насочването на много събития към архитектурния резерват, подчерта в тази връзка Пламен Панов.

Статистиките за туристическите посещения в Пловдив също отразяват успешната работа на администрацията по отношение на културата и туризма на втория по големина град в страната. Реализираните над 600 хиляди нощувки до ноември 2023 г. са достатъчен атестат за най-стария жив град в Европа в тази насока.

През 2024 година Пловдив ще представи своите културни и туристически атракции на престижните туристически форуми в Мадрид, Лондон и Берлин.

Цялото интервю на Искра Койчева с Пламен Панов чуйте в звуковите файлове.