Поне веднъж в живота ви със сигурност се казвали фразата „През новата година ще отслабна“ или пък „Тази година ще спестя повече пари“. Оказва се, че точно тези две цели са едни от най-честите, които хората си поставят на прага на 2024 г.
Началото на всяка година е момент, в който много от нас си правят равносметка и искат да променят живота си към по-добро. Но какво се случва в действителност, след като дойде новата година, дойде митичният понеделник, след който вече отслабваме, забогатяваме, тренираме повече?
Проучване на „Форбс“ сред 1000 американци, което е проведено в края на 2023 г. показва точно колко от целите си постигаме през новата година и как ги приоритизираме. И има промяна – за 2024 г. повече хора обещават, че ще тренират по-често. За сравнение – на прага на 2023 г. повечето участници са посочили, че ще обърнат внимание на менталното си здраве.
Ето какво сочи статистиката:
- 62% от хората се чувстват задължени да си поставят новогодишна цел. При жените този процент е малко по-висок.
- 48% от участниците посочват, че подобряването на фитнес навиците е на върха на списъка им, докато 36% избират менталното здраве. 55% пък са категорични, че физическото и менталното здраве са еднакво важни.
- 20% от хората казват, че ще си търсят отговорност за преследване на целите. Това е значително по-малко от предишното проучване, където този процент е 77%.
- Цели 80% от участниците се чувстват уверени в това, че ще постигнат целите си.
- 49% от хората ще използват приложения, за да си помогнат за постигането на целите.
- 86% пък са сигурни, че новогодишните промени ще бъдат позитивни в дългосрочен аспект.
Какви са най-честите цели, които си поставяме?
За 2024 г. целите звучат до болка познати. На първо място е подобряване на навиците за спортуване – цели 48% от нас си поставят тази цел. На второ място е подобряване на финансовото състояние – 38% избират тази цел.
Третото място е за подобряване на психичното здраве – 36% си обещават да го направят през 2024 г. 34% се заричат да отслабнат, а 32% - че ще подобрят диетата си.
В статистиката има и други цели, като да науча ново умение, да имам повече време за хобитата си, да пътувам повече, да пия по-малко и да медитирам по-често.
Статистиките показват, че повече от нас си поставят най-малко три новогодишни цели, като това най-често се случва сред младите възрастни и младите родители.
И сега стигаме до най-важната част…
Колко време издържаме с новогодишната си цел?
Обикновено отслабваме от понеделник, променяме живота си от 1 януари и от сорта. Проучването на „Форбс“ е установило, че повечето хора успяват да спазят новогодишните си цели 2-3 месеца (22% от участниците)
Едва 1% от хората успяват да спазват целите си до края на календарната година.
Ако искате да спазите новогодишното си обещание, статистиката показва, че това е по-вероятно ако целта е ориентирана към действие, а не към лишения.
Слушайте и гледайте новия подкаст на darik.bg „В тренда“ в YouTube, Instagram и TikTok
Най-интересните разговори от ефира на Дарик слушайте в подкаста на радиото в Soundcloud, Spotify, Apple Podcasts и Google Podcasts