Председателят на КЗП Димитър Маргаритов гостува в "Седмицата" за да разкаже за проверките на комисията по студентския празник и останалите редовни и планови проверки.

Според Маргаритов, комисията ще отдели особено внимание около Коледа и Нова година на пиротехническите забавления, особено популярни за тези празници.

Постигнатото споразумение с една от трите банки, отпуснали ипотечни кредити в швейцарски франкове на български граждани, на практика означава, че потребителят ще трябва да върне същата сума, която би дължал и в случай, че е взел заема в евро или в лева.

Това заяви още председателят на Комисията за защита на потребителите (КЗП) Димитър Маргаритов.

„Ако в един и същи момент, например през 2007г., вие сте взели ипотечен кредит в лева да речем за 80 000 лв., а аз съм взел за същия размер левова равностойност във франкове, съгласно условията на споразумението след 25 години и вие, и аз трябва да сме върнали една и съща сума на банката”, разясни Маргаритов.

Той посочи, че преди години банките са предоставили такива кредити на потребители, без достатъчно добре да акцентират върху обстоятелството, че кредитополучателят носи целия риск от това, че тази не толкова обичайна за България валута би могла да претърпи резки колебания в курса.

„Това, което ние решихме да направим и в това се състои същността на споразумението, е да се постараем да възстановим справедливостта. Нека видим самите потребители как ще реагират, по какъв начин те ще се възползват или не. Ако, разбира се, се окаже, че нашите изчисления не са точни – но това е математика, така че не допускам да са толкова неправилни – винаги можем да водим иска. Освен това, колективните искове с другите две банки продължават и точно тук може би ще се види, че в изминалите десет години и най-вероятно в следващите десет съдебните производства няма най-добре да решат въпроса на хората, въпреки че се създават подобни фалшиви очаквания”, коментира председателят.  
 
Във връзка с пазаруването и пътуванията за предстоящите празници комисията вече е засилила своето присъствие. Един от акцентите са т.нар. временни Коледни базари, където са възможни различни нарушения, включително и предлагане на опасни стоки.
 

През зимния сезон инспекторите ще контролират и ски пистите.

Означенията трябва да съответстват точно на сложността на трасетата. Нова наредба въвежда унифицирани изисквания към информацията, която трябва да бъде поставена на всяка категоризирана ски писта на територията на страната. „След като комисията, която има прерогатив да прецени съответствието на пистата със степента категоризация, е свършила своята работа и информацията е поставена, нашата задача ще бъде ние да следим навсякъде да ги има тези обозначения и да не се допускат нерегламентирани трасета, които биха криели риск за здравето и живота на хората, допълни Маргаритов. 

Чуйте и другите теми в разговора: