Бившият вицепремиер и министър на икономиката Николай Василев бе специален гост в „Седмицата на Дарик“, за да коментира новината за окончателното приемане на България в еврозоната. Той заяви в ефира на Дарик радио, че еврозоната може да има и поевтиняване. "Никой не може да спре България от приемането на еврото от 1 януари 2026 г.", заяви той.
„Нищо не може да ни спре по пътя ни към еврозоната. Единствено може да се случи някоя огромна глупост, но не ми се вярва. От 2005 година съм един от хората, които последователно и без уговорки съм подкрепял незабавното ни влизане в еврозоната. Тогава мислехме, че ще влезем в еврозоната през 2009 година“, заяви Николай Василев.
„Кредитният рейтинг на една държава показва финансовото здраве и международния авторитет на една държава. България е на една стъпка под буквата „А“, сега сме BBB+, последно през 2007 година бяхме с този рейтинг. Имаме 18 години тъпкане на място. Откакто сме влезли в ЕС, големи новини няма. По мои спомени последното увеличение на финансовия ни рейтинг бе през 2019 година. Какво показва еврозоната, влизаш в еврозоната и ти се увеличава кредитния рейтинг“, каза още той.
„Средният кредитен рейтинг на еврозоната AA-. Държавите от БРИКС с коя буква им започва кредитния рейтинг. Хората, които говорят измишльотини за еврозоната, те не са хора с моята професия. Нито един от аргументите на партиите против еврото не е сериозен. Те не са искали България да е в Европейския съюз. За тях е най-добре, ако България е в Централна Азия“, заяви бившият вицепремиер и министър на икономиката.
„Факт е, че при кабинета „Борисов 3“ влязохме в чакалнята за еврозоната, а при кабинета „Желязков“ влязохме в еврозоната. Ако екипът на Симеон Сакскобургготски имаше втори мандат, вероятно щеше да ни вкара в еврозоната. Друга политически сила, извън НДСВ, нямаше, която да бе през цялото време в еврозоната. ГЕРБ през 2009 година каза, че първият приоритет е влизането в еврозоната. България тогава отговаряше на всички критерии, но трябваше да чакаме 10 години. Защо не го направихме, попитайте тези хора. Хора като Сергей Станишев бяха за еврозоната, но тройната коалиция нищо не направи. Накрая Борисов и Горанов си промениха мнението и ни вкараха в чакалнята. Ако България беше казала, че иска да влезе в еврозоната, за нула време щеше да влезе в чакалнята в периода между 2010 и 2020 година. Тогава България бързичко можеше да влезе преди или заедно с Хърватия. Политиците след това бяха против еврозоната. През 2021 година всички бяха против еврозоната, ПП и „Възраждане“ бяха против. ПП-ДБ помогнаха за влизането в еврозоната.“

„Асен Василев през 2021 година беше против влизането на България в еврозоната. Като служебен министър той отложи датата от 2023 година на 2024 година без да каже на никого. Кого попитаха тогава? Те отложиха датата еднолично. Той беше финансов министър два пъти през 2021 година, когато дефицитът беше 4%. Трето – цялата политика на правителството с бюджетната лавини – ни отдалечаваше всяка година от еврозоната. Четвърто – проинфлационните политики на правителствата. Радвам се, че сега са за и помогнаха законодателно и обществено. Казвам истината такава, каквато я виждам“, заяви Василев.
„Кампанията против еврозоната е злостна! Ако стреляш 1 милион пъти по едно дърво, може и да го събориш. Другата страни ми липсваше на мен. Никой не казваше за ползите от еврозоната. Когато хората са неинформирани, те не са против, а просто не знаят. За мен цялата тази тема е оплескана от безхаберието на 20 правителства“, заяви бившият вицепремиер на България.

„Трябва да има сериозна информационна кампания. Въпросът е малкият бизнес извън големите градове и социално слабите хора да бъдат добре информирани. Трябва те да знаят, че никой няма да ги измами. Голямо изкуство е да победиш умовете и сърцата на тези хора. Държавата не трябва да се занимава с контрол на цени. В момента в магазините и веригите. Търговските обекти в държавата са 100 000. В най-големите от тях броят на продуктите са стотици хиляди. В пазарна икономика такъв икономически картел е невъзможно да се направи. В България има всичко. Най-добрият регулатор е свободната конкуренция в свободна пазарна икономика.“
„Управляващите трябва да имат добра информационна кампания и комуникация, от там нататък нещата ще се случат. Като отидат в Румъния или Турция и като видят, че нашата валута е по-добра от по-големите държавите. Грешно е да се обменят левовете в евро в този момент. Сега валутните курсове са неизгодни. Няма нужда. Нека си ги вкарат в банката и всичко ще бъде наред. Има хора, които го правят, защото имат много левове в шкафа и искат да имат евро там“, коментира Николай Василев.

„В чейндж бюрото никога не е бил такъв курсът. Банките имат договорка с правителството или законова наредба, че безплатно ще обменят валутите след 1 януари 2026 година през следващите 6 месеца. Хората, които нямат проблеми от бурканен характер, няма защо да обменят сега парите“, каза ексминистърът на икономиката.
„Бюджетът си плаче за актуализация, която трябва не да бъде в посока харчене, а сега трябва да бъде в посока намаляване на разходите. Този бюджет трябваше да бъде с 15 милиарда по-малък, а защо политиците го приеха такъв…“, заяви Николай Василев пред Божидар Русев.
Вижте цялото интервю на бившият вицепремиер и министър на икономиката Николай Василев в „Седмицата на Дарик“ в прикаченото видео!
