Депутатите в правната комисия отхвърлиха ветото на президента Румен Радев върху части от Закона за изменение и допълнение на Изборния кодекс, приет от 48-ото Народно събрание на 2 декември 2022 г . С отхвърлянето на ветото остават направените поправки и на избори ще може да се гласува с хартиена бюлетина.

Предстои разглеждане на ветото на държавния глава в пленарната зала.

Нинова: БСП ще подкрепи промените в Изборния кодекс

Гласуването в правна комисия бе идентично с начина, по който бяха направени промените. С 12 гласа - на ГЕРБ, БСП и ДПС, ветото на държавния глава беше отхвърлено. 11 гласа пък подкрепиха мотивите на Румен Радев - те дойдоха от "Продължаваме промяната", "Демократична България", "Български възход" и "Възраждане".

В началото на този месец парламентът прие промени в Изборния кодекс. Беше върната възможността да се гласува по избор - с хартиена или с машинна бюлетина, гласуването да е зад паравани, а не в "тъмни стаички".

Атанасова: Ясно е заявена волята от партиите относно промените в ИК

Бюлетините от машинното гласуване да се броят от секционните избирателни комисии заедно с хартиените бюлетини, а протоколът от машината да не се прилага към този на комисията, бяха част от приетите промени.

Президентът наложи вето върху промените в Изборния кодекс

Според Милен Матеев от „Продължаваме Промяната“ непровокираното променяне на изборните правила разрушава доверието на гражданите в изборния процес.

„Демократична България“ се обявиха в подкрепа на ветото на президента, като Надежда Йорданова коментира, че държавният глава е напомнил на народните представители, че в своята законодателна дейност те трябва да се водят от обществения интерес и принципите заложени в Конституцията.

Йорданова: Президентското вето върху промените в ИК е сериозно обосновано

Александър Николов от „Български възход“ заяви, че неговата парламентарна група подкрепя ветото на държавния глава. Имаме последен шанс да компенсираме допуснатия дефицит, да се приемат промените без мотиви и дебати, посочи той и добави, че има риск от приемане на противоконституционен Изборен кодекс. Според него, в този си вариант, Изборният кодекс поставя под риск тайната на вота.

Ние няма да подкрепим ветото, защото считаме, че този кодекс е направен, за да улесни българските граждани, да увеличи избирателната активност и да направи действително честни избори, коментира Бранимир Балачев от ГЕРБ-СДС.

Мотивите си за налагане на ветото президентът изтъкна, че в повечето от секциите те оставят избирателя по свое усмотрение да определя начина на гласуване – с хартия или с машина, вместо законът императивно да го постанови по определени критерии.

Най-интересните разговори от ефира на Дарик слушайте в подкаста на радиото в SoundcloudSpotifyApple Podcasts и Google Podcasts

Следете най-актуалното от деня на страницата ни във Фейсбук

За забавни видеа ни последвайте в TikTok

Следвайте ни и в Инстаграм