“Всеки от членовете на правна комисия трябва да поставят законодателните норми на пиедестал. Ние не можем да останем в тази правна комисия, диктувана от ГЕРБ, която нарушава законодателен процес".
Това заяви Милен Матеев от ПП, след като напусна първото заседание на правната комисия, предаде БГНЕС.
ДПС при Радев: Политика на разделение и арогантност не бихме подкрепили
“По такъв начин да саботирате първото заседание на правната комисия е просто смешно, имайки предвид, че сте големите защитници на правните реформи”, обърна се Анна Александрова от ГЕРБ-СДС към ПП. След като председателят на правната комисия даде думата на правосъдния министръ Крум Зарков, от "Продължаваме промяната" напуснаха правната комисия.
“В момента се обсъждат законопроекти, внесени в последния момент, без да са спазени никакви срокове по чл. 73, където са нарушени 4, 5 алинеи”, уточни още Матеев. “Те задължават председателят на правна комисия да изпрати тези законопроекти до Министерството на правосъдието, до съответните ресорни министерства, до граждански организации, изобщо до всички засегнати органи. В момента ни се предлага да обсъждаме в нарушение на правилата за работа на НС законопроекти, като си въобразяват че като внесат нашите искания като първа точка на заседанието, ще ни направят съучастници в нарушението на законодателния процес”, подчерта още Милен Матеев.
Близо три часа депутатите спорят по правилника за работата си (обзор)
Депутатът от ПП поясни, че разглеждането на законопроектите от правна комисия трябва да са минали преди това през обществено обсъждане и становище.
"Ние сме последната партия, която иска да ходи на избори. Ние винаги сме заявявали, че нашата програма от 16 точки, трябва да мине през гласуване. Те включват приемането на бюджета и мерките по ПВУ, но те трябва да се приемат чрез внесени законопроекти”, добави още Милен Матеев.
Безсънна нощ за депутатите от парламентарната Правна комисия. След като започна в 14:30 часа в сряда, заседанието продължава и в този час. Народните представители обсъждат на второ четене промените в Изборния кодекс.
ПП: Да не се допуска смесено гласуване
С гласовете на ГЕРБ, БСП и ДПС беше върната хартиената бюлетина. Премахва се електронното дистанционно гласуване и се закрива многомандатен изборен район „Чужбина”.
Това заяви в предаването “Кой говори” по Дарик радио политологът Милен Любенов.
При БСП и ДПС има едно разбиране, че някакъв процент от хората не отиват да гласуват поради страх от машината. Винаги, когато се пипа Изборният кодекс от партиите с идеята да спечелят, това се обръща срещу тях. Най-лошото, което може да е случи, е система с два типа гласуване - хартиено и машинно. Защото това предполага два типа организация на изборния процес, предполага изключително капацитетна изборна администрация и централен орган за провеждане на изборите, който да отговаря на изискванията за две системи на гласуване, който орган ние нямаме”, каза политологът Тодор Славеев.
Калина Константинова се надява БСП да размисли за хартиената бюлетина
“Най-важното нещо при изборите е доверието. Да знаем, че гласът ти е отчетен правилно. Политическите партии обаче правят всичко възможно да задълбочат тази спирала на ниско доверие. Това гласуване не беше изненада. Още на предизборната кампания тези партии заявиха, че ще подкрепят смесен тип гласуване”, добави той.
Най-интересните разговори от ефира на Дарик слушайте в подкаста на радиото в Soundcloud, Spotify, Apple Podcasts и Google Podcasts
Следете най-актуалното от деня на страницата ни във Фейсбук
За забавни видеа ни последвайте в TikTok
Следвайте ни и в Инстаграм
Още по темата
- Партиите на Татяна Дончева и Велизар Енчев напускат коалицията „БСП - Обединена левица“
- Правната комисия прекрати избора на Сарафов, но му разреши да остане и.ф. главен прокурор
- Архимандрит Никанор подаде молба за напускане на БПЦ, патриархът не я прие
- Израелски министри заплашват да напуснат заради предложението за прекратяване на огъня