Абигейл Киноики Кекаулике Каванатанакоа, така наречената "последна принцеса" на Хавайските острови, почина на 96-годишна възраст. Кралската особа, известна на приятелите си като Кекау, е една от последните живи връзки с кралската династия и е позната с филантропската си подкрепа за традиционната хавайска култура.

Кой измести Мъск от първото място на най-богатия човек в света?

Наследницата почина мирно в дома си в Хонолулу в неделя със съпруга си до нея, се казва в изявление, публикувано от двореца Йолани - историческия дом на кралското семейство и единствената кралска резиденция в Америка.

"Абигейл ще бъде запомнена с любовта си към Хаваите и техния народ", заяви съпругата ѝ Вероника Гейл Каванянакоа. "С цялото си сърце ще усещам липсата ѝ."

Все още не е посочена причина за смъртта, отбелязва Би Би Си.

Абигейл Каванатакоа е родена в Хонолулу през 1926 г., а по-късно посещава училище в Шанхай и Калифорния.

Голямото ѝ богатство, което се оценява на 215 млн. долара, произхожда от прадядо ѝ Джеймс Кембъл, ирландски бизнесмен, който е притежавал захарна плантация.

Дъщеря му се омъжва за принц Дейвид Каванатанакоа, който е трети поред за трона на Хавайското кралство, когато кралското семейство е свалено от власт от американски бизнесмени през 1893 г.

Милиардер обяви спътниците, с които ще лети до Луната

След смъртта на принца през 1908 г. неговата вдовица осиновява внука им по традиционния хавайски обичай "ханаи", което засилва претенциите на Абигейл за неофициалната титла принцеса.

Макар някои генеалози да твърдят, че принцеса Кавананакоа има най-силни кралски връзки с Хаваите, отделен клон на бившето кралско семейство твърди, че принцеса Ована Ка'Охелелани е законната глава на съвременната династия.

Самата Каванатакоа признава в интервю за списание "Хонолулу" през 2021 г., че ако монархията беше оцеляла, братовчед ѝ Едуард Каванатакоа щеше да бъде на опашката да управлява преди нея, въз основа на правилата за наследяване.

"Разбира се, че аз щях да бъда властта зад трона, в това няма съмнение", шегува се тя в интервюто.

Сред благотворителните си прояви Каванатакоа финансира стипендии за коренното население на Хаваите и допринася за поддръжката на двореца Йолани, който сега е музей.

Фондацията "Abigail KK Kawananakoa", създадена през 2001 г., заделя 100 млн. долара от нейното богатство, за да подкрепи каузи на коренните хавайци след смъртта ѝ, според "Honolulu Star-Advertiser".

Зеленски е “Личност на годината“ на сп. “Тайм“

Приятелите ѝ също така хвалят чувството ѝ за хумор. Тя е известна с това, че изпитва религиозни лидери, като им предлага големи суми пари в замяна на скандални искания.

Джим Райт, който е неин личен адвокат от 1998 г., си спомня, че веднъж тя се съгласила на искане от католическата епархия на Хонолулу за 100 000 долара.

Тя се съгласила да извърши плащането - но само ако успее да получи снимка на папа Бенедикт XVI, който приема чека ѝ.

Губернаторът на Хавайските острови Джош Грийн беше сред тези, които отдадоха почит на Каванакоа, като заяви, че той и съпругата му са "дълбоко натъжени" от загубата.

"Абигейл носеше тежестта на поста си с достойнство и смирение, обогати живота на всеки, до когото се докосна, и подобно на толкова много алиани, дошли преди нея, остави наследство, посветено на нейния народ за вечни времена."

Той е наредил знамената в Хавай да бъдат спуснати наполовина до края на неделята в нейна чест.

Хавайският активист Уолтър Рите обаче е заявил пред местните медии, че нейното влияние върху културата на коренното население е било минимално.

Pantone обяви цвета на 2023 г.

"Не разбрахме съвсем каква беше нейната роля и как можеше да ни помогне", е цитиран да казва той.

Но сенаторът Джарет Кеохокалоле и представителят Даниел Холт, лидери на хавайските членове на законодателния орган на САЩ, приветстват нейната щедрост и принос, които според тях са подпомогнали значително културата и общността на острова.

При явяването си в съда през 2019 г. във връзка с управлението на нейното богатство тя заяви пред съдията, че "наследството ми диктува, че трябва да се грижа за хавайския народ".

Най-интересните разговори от ефира на Дарик слушайте в подкаста на радиото в SoundcloudSpotifyApple Podcasts и Google Podcasts

Следете най-актуалното от деня на страницата ни във Фейсбук

За забавни видеа ни последвайте в TikTok

Следвайте ни и в Инстаграм