"Това е вълнуваща история и преживяване за всеки, който среща българите в Израел. Те са позитивно настроени и не пропускат случая да благодарят за спасението на техните деди от българският народ през 1943 година. Това създава един ореол на българите сред гражданите на Израел, които често казват, че щом си българин, значи си добър човек". Това заяви в „Кой говори“ посланикът на България в Израел Румяна Бъчварова по случай навършването на 80 години от спасяването на българските евреи.
9 ноември е Международен ден за борба с расизма, фашизма, антисемитизма и ксенофобията
„Уникална е историята за спасяването на българските евреи, тя уникална, защото нито една друга държава не е успяла да спаси своята общност. Споровете за това как се е случило и кой е бил основният двигател на този процес, продължават и до днес. Заради тях историята остава малко встрани от общественото внимание, защото има различни позиции“, допълни още тя.
Създават Инициативен комитет по случай 80-а годишнина от спасяването на българските евреи
Бъчварова разказа, че продължава да има много семейства, които намират българския език за красив и се стараят да го говорят, за да не го забравят. „Трудно е за човек, който не е бил тук и не е чул тяхната реч, да предаде красотата на българския език, който говорят тук наследниците и живите свидетели на тези времена. Продължават да говорят в семействата си на този език и да се интересуват от това, което се случва в България и въпреки че някои от тях трудно пишат на български, не пропускат възможността да го говорят, за да не го забравят.“
Нетаняху се завръща: Израел е напът да се превърне в Унгария на Орбан
Бъчварова заяви, че ѝ се е случвало да я молят да говори на български, защото им звучи красиво и това е начинът да го поддържат жив. „В Израел има и българско училище, което около 30 деца посещават в почивните дни, за да изучават българския език и да го поддържат в семейството си. Това също е част от пъстрата картина на отношенията между Израел и България“, обясни още посланикът.
Открадната монета на стойност 1 милион долара се върна в Израел
Според Бъчварова намаляват хората, които са живели и родени в България и са преки свидетели на събития от 1943 година, но се увеличава броят на техните наследници. „Тук семействата са големи, всеки има деца и внуци, които носят интереса и любовта към България. Според мен този кръг на хора, свързани с България, на практика се увеличава. Българското посолство има основен приоритет да говори с тези хора. Няколко пъти правихме събирания на по-младите българи, а всяка година от последните 3 години организираме и български събор. Едно място, наречено „Българската гора“, е предоставено на българската общност. На 24 май винаги се събират хората, които се чувстват българи, носят България в сърцето си, слушат народна музика и празнуват живота си, връзката си с България.“
Мелони заклейми „фашистките изстъпления“ в еврейското гето в Рим преди 79 години
Посолоството ни в Израел е подготвя множество събития, като чрез тях иска да стигне до наследниците, за да се представи смисълът на спасяването.
„Те са много щастливи, че има две думи на български - родина и отечество. Едната е България, другата е Израел“. Това разказва в ефиира на Дарик историкът и писател Михаел Бар-Зоар, който заминава за Израел едва на 10-годишна възраст.
Той допълва, че „Всички еврейски българи, които дойдохме от България в Израел чувстваме една позитивна връзка. Всичко, свързано с България, остана много живо.“
„Интересно е, че младежи, които се женят за евреи, се опитват да се присъединят към българската общност, уважавано е българското общество“, разказва с удоволствие Бар-Зоар.
Гледайте целия разговор тук:
Най-интересните разговори от ефира на Дарик слушайте в подкаста на радиото в Soundcloud, Spotify, Apple Podcasts и Google Podcasts
Следете най-актуалното от деня на страницата ни във Фейсбук
За забавни видеа ни последвайте в TikTok
Следвайте ни и в Инстаграм