Помощник-фармацевтите са в протестна готовност. Причината – законът не им позволява да продават лекарства по лекарско предписание. Те настояват за нормативна промяна, позволяваща да могат да го правят легално, така че да не се налага при проверки да се крият от контролните органи, както се случва сега. 

Имаме необходимото образование и опит, имаме подкрепата на магистър-фармацевтите, както и на различни организации, в това число и на СЗО, отказваме да работим на ръба на закона, заявиха от Българската асоциация на помощник-фармацевтите.

Те обявиха символичен протест, без да напускат работните си места, но ако не бъдат чути, са готови и на по-активни действия.

Председателят на Българската асоциация на помощник-фармацевтите Лиляна Петрова обясни, че възможността помощник-фармацевтите да продават лекарства по лекарско предписание под контрола на магистър-фармацевти е записана в квалификационната характеристика на специалността от колежите.

Помощник-фармацевтите са в готовност да протестират, искат повече правомощияАптека/ Getty images

“Те така или иначе го правят ежедневно, при това със съгласието на собствениците на аптеки, които са техни работодатели. Никой от нас, с дипломата си от колежите, не е влязъл случайно в аптеките. Работим на трудови договори и по график. Унизително е да отидеш на работа, да си сложиш бялата манта, да дойде проверка и някой да те сръчка и да ти каже “излез за малко, за да мине успешно проверката”. Това е непримеливо” каза тя.

Най-потърпевши от забраната помощник-фармацевтите да продават лекарства по лекарско предписание под контрола на магистър-фармацевти са малките населени места, поясни зам.-председателят на асоциацията Станка Маркова.

“На практика аптеките в малките населени места се превърнаха в дрогерии. На жителите не им трябват дрогерии. Те имат нужда от лекарства за хроничните си болести”, утчони тя.

Помощник-фармацевтите са в готовност да протестират, искат повече правомощияАптека/ Getty images

Лиляна Петрова е категорична, че към момента протестите им ще са със знамена на работните места, защото, ако решат да изразят недоволството си ефективно и напуснат аптеките, ще настъпи колапс. 

Помощник-фармацевтите обявиха, че дават няколко месеца толеранс на новите депутати, след което ги призовават диалогът да бъде подновен, а проблемът – решен.