Фармацевтични организации се обявиха против промените в Закона за лекарствените продукти в хуманната медицина, които ще позволят да се поставят вендинг машини в населените места с недостиг на аптеки.
Споровете по темата продължиха и в кулоарите на Народното събрание. От ИТН заявиха, че застават категорично зад поправките, защото поставянето на автомати за лекарства единствено ще улесни потребителите. От ПП-ДБ продължават да са скептични до колко поставянето на вендинг ще бъде оправдано на фона на стойността на един автомат и реалната полза от него.
В Европа лекарства се продават и в супермаркетите
Според Андрей Чорбанов от ИТН аргументите, че продажбата на лекарства чрез вендинг машини е опасна, са неоснователни, защото там ще се продават само лекарства без рецепта.
Снимка: Андрей Чорбанов от ИТН / БТА
“Лекарствата, които ще бъдат в тези автомати смея да кажа, че в голяма част от европейските страни можете да ги купите от супермаркетите дори. Пита ли ви някога фармацевта като влезете в аптека какво ще правите с този аспирин”, каза Чорбанов.
Той обясни, че аргументът, че фармацевтът консултира пациентите е “меко казано несериозен” и че той лично не помни случай, в който е бил консултиран, когато си е купувал аналгин за зъбобол в аптеката.
Ще имат ли достъп децата до машините с лекарства?
Александър Симидчиев от ПП-ДБ смята, че опасенията, че продажбата на лекарства във вендинг машини може да доведе до безконтролна употреба, включително от деца, са реални. По думите му от подобни автомати няма да има и голяма полза, защото на възрастните хора ще им бъде трудно да боряват с тях.
Снимка: Александър Симидчиев от ПП-ДБ / БТА
“Ние ще инвестираме, за да направим вендинг машини на места, н които нма да получим пълноценно ефекта от тях. Ако една вендинг машина струва 180 000 лв, това е практически една година заплатата за денонощна аптека, да може да бъде разкрита. Въпросът е къде слагаме парите и какво получаваме накрая”, каза той.
Симидчиев добави, че вендинг машините няма да разрешат проблема с липсата на аптеки в малките населени места, защото хората в тях имат нужда и от лекарства, които се отпускат само с рецепта, а такива няма как да се продават по този начин.
Фармацевтите: Аптеки има достатъчно
Междувременно фармацевтичните организации се обявиха категорично против приетите на първо четене законодателни промени.
“Българският фармацевтичен съюз внесе становище, на първо четене то беше представено, без да има дискусия за нещата, на които обърнахме внимание. Нямахме контакти с вносителите на предложението. Когато видяхме дискусията - всички наши опасения изкристализираха - говори се за продажба на лекарствени продукти извън аптеката с такива автомати, спомена се за възможности за отпускане на лекарствени продукти по лекарско предписание”, заяви председателят на Българския фармацевтичен съюз Димитър Маринов.
От бранша съобщиха, че няма недостиг на аптеки в страната. По последни данни в България били 3 266. Нещо повече - по думите на Маринов почти 98% от населението имат достъп до аптека на 30 минути път от дома си, а европейският стандарт бил 95%.
Снимка: Димитър Маринов и Анжела Мизова / БТА
“Според Националната аптечна карта трябва да има една аптека на 3230 души, у нас има по една на 2135 души. Стандартът в Европейския съюз е на 4 122 има една аптека. Оказва се, че в България аптеките са почти два пъти повече на глава от населението”, каза Маринов.
И добави, че едва 2% от населението няма достъп до аптека на територията на общината, в която живее.