Народното събрание одобри на първо четене поставянето на вендинг машини за лекарства, които се отпускат без лекарско предписание. Идеята е, чрез машините да се осигури достъп до лекарства в населените места, в които няма работеща аптека или денонощна такава. Според „Възраждане” които са вносители на промените, така че ще се реши въпросът с липсата на аптеки в малките населени места. От ГЕРБ подкрепиха законопроекта, но коментираха, че достъпът до лекарствата трябва да се извършва под наблюдението на фармацевт. От “Продължаваме промяната - Демократична България” (ПП-ДБ) коментираха, че вендинг машините са предпоставка за безконтролно купуване на лекарства, както и за реализиране на монопол върху поставянето им. 

Маргарита Махаева от партията на Костадин Костадинов обясни, че в момента в страната има само 56 денонощни аптеки и повече от половината са в столицата.

“В 13 областни града няма денонощни аптеки. Тези 56 денонощни аптеки са разположени само в 14 общини, а останалите 251 общини в България нямат работещи денонощни аптеки. Жителите на целия области няма откъде да си закупят лекарствени продукти в тъмната част на денонощието след 20 часа”, обясни тя. 

Снимка: Вендинг машина за лекарства/ Getty images

Решение на този проблем от “Възржадане” виждат в поставянето на вендинг машини за продажба на лекарства, продавани без рецепта. От ГЕРБ подкрепиха текстовете. Костадин Ангелов обаче изтъкна, че законопроекта има нужда от промени

“Нека да припомня на всички народни представители, че аптеките са здравни заведения, в които има действащи регулаторни стандарти и се отпускат медикаменти под грижата на фармацевт, който отговаря за правото изпълнение на рецептите и съответно за безопасната употреба на тези лекарства.

Най-безобидните лекарства,ако бъдат употребявани без лекарско предписание и без надзора на фармацевт, бихме могли да стигнем до сериозни проблеми включително до животозастрашаващи състояние”, коментира Ангелов. 

Снимка: Вендинг машина за лекарства с фармацевт/ Getty images

От ПП-ДБ бяха още по-крайни по отношение на идеята. Според тях има риск да се стигне до монопол върху вендинг машините за лекарства, а Катя Панева допълни:

“Този законопроект създава предпоставка на безконтролно закупуване на лекарства. Да не говорим, че в България една голяма част от пациентите все още се опитват да си вземат от аптеката лекарство, което пие неговият комшия. Как ще бъде осигурен контролът, качеството, безопасността и съхранението на тези лекарства във вендинг машината”, отбеляза тя. 

Снимка: Вендинг машина за лекарства/ Getty images

Текстовете все пак бяха приети на първо четене от мнозинството. От групата на ПП-ДБ се въздържаха, а от ДПС гласуваха „против“.