
След 12 години начело на Римокатолическата църква сега е ред папа Франциск да бъде наследен. Експертите не очакват резки завои в управлението, тъй като Берголио назначи приживе 80% от кардиналите в конклава, които със сигурност споделят голяма част от неговите виждания за бъдещето на католицизма.
Макар и при избора на папа да няма нищо сигурно и до появата на бял дим на катедралата „Свети Петър“ името на новия папа да остава мистерия, все пак в публичното пространство се откроиха лицата на няколко потенциални наследници на аржентинеца.
Процедури
В първия ден на конклава се гласува веднъж. После по два пъти на ден. Нужно е мнозинство от две трети плюс един глас за избор на нов папа. Ако след 13 дни на конклав все още никой не е избран, се провежда избор между двамата водещи кандидати, но се запазват същите правила за нужното мнозинство – две трети плюс един глас. Когато конклавът избере папа, първото нещо, което кардиналите го питат, е какво име си избира и дали изобщо приема да е папа. Ако избраният откаже да приеме поста, процедурата започва от начало. Засега хипотезите са, че който и да е новият папа, той ще избере името Йоан Павел, Лъв или Йоан. Но има 50 процента вероятност новият папа да е и Франциск Втори.
Кои са най-вероятните претенденти?
Папабили са онези кардинали на възраст по 80, които биха могли да са претенденти за поста и за които се смята, че имат най-добри шансове да бъдат избрани. Според Асошиейтед прес водещите кандидати за папа са представители на различни крила в църквата.
72-годишният Петер Ердьо от Унгария се спряга за Светия престол. Той е по-консервативен от папа Франциск, но има силна подкрепа сред групата на африканските кардинали. Израснал е по времето на комунизма, последван от демокрацията в Унгария, последвана на свой ред от периода на управление на Виктор Орбан. Ердьо два пъти е избиран и за председател на Съвета на европейските епископални конференции, която група е най-многобройната в конклава.
Снимка: Гети
Канадският кардинал Марк Уеле също е силен претендент и е смятан за консерватор, но с по-модерни схващания за консерватизма. Въпреко това, той е по-възрастен от останалите – на 80 години. Смята се, че Уеле има силна подкрепа от латиноамериканците в конклава. Той подкрепя забраната за ръкополагане на жени, но призовава жените да имат по-голяма роля в управлението на църквата.
Снимка: Гети
Италианецът Пиетро Паролин също се смята за фаворит. На 70 години, от 2014 г. той е държавен секретар на Ватикана, избран на поста именно по времето на Франциск. Той допринесе преди 10 години за подобряването на отношенията между САЩ и Куба и преди 7 години за затопляне на връзките между Ватикана и Китай. Възприема се като опитен дипломат и като умерен духовник, което е подходящ профил в настоящата нестабилна геополитическа ситуация. Той би могъл и да върне доверието на онези в Църквата, които смятат, че Франциск е бил прекалено голям реформатор.
Снимка: Гети
Друг италианец - кардинал Матео Дзупи, който е начело на Италианската епископална конференция и защитава идеята за диалог с всички, също е основен претендент за престола. Той беше емисар на папа Франциск относно Украйна. На 69-годишна възраст Дзупи беше сред най-приближените до Франциск и споделяше явно неговата политика за защита на онеправданите.
Снимка: Ватикана
Сред фаворитите е и кардинал Луис Антонио Тагле от Филипините. Той е харизматичен, жизнен и сърдечен и знае как да общува с медиите. Ако бъде избран, ще стане и първият азиатски папа. Смята се, че неговите левичарски позиции са сходни с тези на Франциск, най-вече по социалните въпроси.
Снимка: Гети
В списъка е и Робърт Сара от Гвинея, чернокож за когото се смята, че е бил негласен съмишленик на традиционалиста Бенедикт Шестнадесети, който се оттегли от поста сам преди да бъде наследен именно от Берголио. Считан за най-голямата надежда за африкански папа, обичан от консерваторите, избор на Сара ще сигнализира за завръщане към доктринерските и литургични папства на Йоан Павел II и Бенедикт.
Снимка: Интернет