Консумирането на мед, в умерени количества разбира се, може да бъде и истински мехлем за здравето поради естествения му състав от захари, антиоксиданти, ензими, витамини и минерали. Медът може да изиграе чудесна роля и като превенция, и като лек при някои състояния.

Богат на антиоксиданти

Медът съдържа полифеноли и флавоноиди, които могат да помогнат за намаляване на оксидативния стрес и възпаленията в организма. Тези антиоксиданти могат да намалят риска от хронични заболявания като сърдечни болести и някои видове рак.

Успокоява кашлицата и болките в гърлото

Медът е естествено средство за потискане на кашлицата. Той покрива гърлото и намалява дразненето, което често го прави толкова ефективен, колкото и лекарствата за кашлица, продавани без рецепта (особено при деца над 1 година). А и кой не е чувал съвета за чаша топъл чай с Истински мед и лимон, когато има гърлобол?

Подпомага здравето на сърцето

Антиоксидантите в меда могат да помогнат за намаляване на кръвното налягане, подобряване на нивата на холестерола и засилване на кръвообращението, които подпомагат здравето на сърцето. Яденето на мед предполага и намалена консумация на бяла захар, което пък и друг ползотворен фактор за здравето на сърцето.

Подпомага храносмилането

Медът има пребиотични свойства, което означава, че подхранва добрите бактерии в червата, където се крие разковничето за доброто храносмилане. Той може да помогне за облекчаване на леки стомашни проблеми като подуване на корема или киселинен рефлукс. Също така потиска апетита, което го прави чудесен начин да не прекаляваме с яденето.

Естествени антибактериални и противогъбични свойства

Медът, особено суровият мед или медът от манука, има антимикробно действие и може да помогне при заздравяването на рани и лечението на инфекции, когато се прилага локално.

Повишава енергията

Естествените му захари (глюкоза и фруктоза) се усвояват бързо и осигуряват бърз прилив на енергия, което го прави добра закуска преди или след тренировка.

Може да подобри функцията на мозъка

Някои проучвания показват, че медът може да помогне за паметта и здравето на мозъка, вероятно поради антиоксидантното и противовъзпалителното му действие. Експертите обаче съветват да се внимава, защото на бебета под 1 година не трябва да се дава мед поради риск от ботулизъм.

Също така Истинският мед е с високо съдържание на естествени захари, така че умереността е от ключово значение, особено за хора с диабет или такива, които следят кръвната си захар.

За какво можем да приложим меда

Различните видове мед имат различни свойства в зависимост от цветята, които пчелите са посещавали, а някои са особено полезни за специфични ползи за здравето. Медът от манука например е най-добър за лечение на рани, кожни инфекции, възпалено гърло и подкрепа на имунната система. Медът от манука съдържа уникално съединение, наречено метилглиоксал (MGO), което му придава мощни антибактериални и антивирусни свойства. Той често се използва в медицински превръзки.

Медът от елда пък е най-добър за облекчаване на кашлицата и е ползотворен за онези с високи нужди от антиоксиданти. Този тъмен, наситен мед е с високо съдържание на антиоксиданти и в проучвания е доказано, че е ефективен за намаляване на нощната кашлица при деца на възраст над 1 година.

Акациевият мед, който е със светъл цвят и мек вкус, е подходящ за диабетици в умерени количества и подкрепя храносмилането. Акациевият мед е с ниско съдържание на захароза и високо съдържание на фруктоза, която има по-ниско гликемично въздействие. Освен това е успокояващ за чувствителните стомаси.

Евкалиптов мед е най-добър за дихателни проблеми, настинки и инфекции на синусите. Подобният на ментол аромат и леките му антибактериални свойства го правят чудесен за прочистване на дихателните пътища и облекчаване на симптомите на настинка.