Посоченият от президента за служебен премиер Димитър Главчев ще е лоялен на ГЕРБ – партията, която му е осигурила политически живот. Около този извод се обединиха в предаването „Кой говори“ по Дарик политолозите д-р Любомир Стефанов и Георги Киряков.
„Служебното правителство на Главчев ще е правителство, което ще даде предимство при всички положения на партията, която го е издигнала в политиката – ГЕРБ… Лоялността на партията, която го е лансирала като политик дълго време ще бъде водеща“, заяви Георги Киряков.
Д-р Любомир Стефанов сподели тези очаквания:
„Притесненията ми не се различават. Но от друга страна това би било твърде компрометиращо за ГЕРБ, които твърдят, че са скъсали с някакви порочни практики и съмнения за манипулации. И ако насотящият кандидат за премиер, който верояно ще бъде гласуван, си позволи нещо повече от намигване на ГЕРБ, ще изпаднем в една ситуация, отново току позатихналите страсти и някаква наченка на проговаряне на двете страни на политическото разделяне в България, да се вкараме в много подобен ужас на онзи отпреди година и половина – политиците в България да се считат за врагове, а не за патньори и съратници при управлението на държавата. Партизански залитания Главчев не би трябвало да си позволи“, заяви Стефанов.
Стефанов коментира и интригата, която се заформи след като от ПП обявиха, че Андрей Гюров нямало да откаже да стане служебен министър-председател, ако президентът му е възложил това.
„Въпреки че засега версиите конфликтуват, като че ли той (Димитър Главчев – бел. ред.) е единственият, на който му е било предложено и се е съгласил, въпреки опитите на г-н Кирил Петков, който ни разказа полуверсията, че г-н Гюров от тяхната партия, понастоящем подуправител на БНБ бил се съгласил, аз досега не съм чул г-н Гюров да излезе и да каже в първо лице, ед.ч.: „Да, предложиха ми, но не ме избраха“, каза Любомир Стефанов.
Киряков допълни, че след като Гюров е бил „в тази конституционна шортлиста, няма как да не му бъде предложено“.
„Предложено му е най-вероятно и вероятно е отказал“, каза той.
Според него евентуалната изборна спирала, в която България може да влезе в случай, че след предстоящия предсрочен парламентарен вот отново не се стигне до стабилно управляващо мнозинство и се наложи провеждането на нови избори, това ще доведе до европейски застой в държавата.
„Електоратът е дълбоко разделен, отчаян и омерзен от това, което му се предлага като политически продукт“, каза д-р Стефанов.
Той изрази надежда, че предизборната кампания ще „професионализира разговора за политика“ без да се пропуснат фундаменталните теми за Европейски паралмент.
Киряков пък изрази съмнение, че Народното събрание при служебен кабинет и предизборна кампания ще е ефективно. След промените в Конституцията стана възможно парламентът да не се разпуска до полагане на клетвата на нов парламент.
„Парламент, в който 99% ще бъдат в предизборна кампания, какъв работещ парламент ще е това“, запита той.
И заяви, че ако се търси виновник за политическата криза у нас, то вероятно той трябва да е българският избирател. „Българсикят избирател не узрява за идеята, че трябва да участва активно в тези политически процеси. За съжаление и политиците искат хората да са единствено и само зрители на това, което помежду си те си разменят. Храта трябва да бъдат въвличани във взимането на политически решения, а не пак на принципа – изберете ни и ние ще решаваме, вместо вас. Това го виждаме ежедневно в Русия“, обясни Киряков.
Целия разговор чуйте в прикачения звуков файл.
Още по темата
- Любомир Стефанов: Хулиганството над журналисти е симптом на политическа безпомощност и идейна импотентност
- Какво да очакваме от фестивала посветен на хорър филмите
- “Голямото жури”: За смъртта на Синуар, отношенията между политици и журналисти и още…
- Полк. Владимир Миленски: Да изгубиш трима пилоти за 3 години говори за болест в организацията на армията