"На позицията председател на парламента у нас й се придава прекалено голямо значение, след което се обезличава. Политическите сили и политическите формации не могат да се разберат и се почват едни хватки за ротационен принцип и прочее".
Това каза в предаването "Кой говори?" по Дарик радио политологът Милен Желев.
Преговорите между партиите за съставяне на правителство продължават
"По-важно е депутатите да се обединят около фигурата, която би могла да събира мнозинства там, където и самата изпълнителна власт се проваля в това", посочи от своя страна политологът Христо Панчугов.
"Това е разговорът за председател, а не за "вижте сега, те ГЕРБ ще блокират всички законопроекти". Ако това е нагласата от самото начало, няма смисъл изобщо да си губим времето. Ценностите са едно нещо, демокрацията като процедура е друго нещо. Опасно е да се събират заедно", допълни той.
Гълъб Донев не би участвал в редовен кабинет
Милен Желев припомни, че идеята за ротационния принцип е взаимствана от Европейския парламент, но посочи, че той няма нищо общо с Народното събрание.
"От ПП-ДБ малко или много са злопаметни, защото си спомнят как беше свален Никола Минчев", каза още политологът.
Според него Вежди Рашидов не е бил най-добрият човек за този пост, защото хората ще го запомнят, че "е дишал на микрофона по време на процедура като Дарт Вейдър".
Трифонов: Явно тия, дето арестуваха ония, сега се опитват да се разберат
"Няма да забравя един паметен момент в българската история и това е 2019 г., в която Комисията по качеството на законодателството беше разпусната от самия й председател с думите "никой не се интересува от това, което правим", посочи Христо Панчугов.
По думите му фигурата на председател сега, на фона на разпадащата се политика в България, е важна от друга гледна точка – да видим различен подход към законодателството.
В търсене на варианти за редовно правителство: Борисов лично преговаря с партиите
Според Милен Желев, ако наистина животът на това Народни събрание е 4 месеца, то няма значение кой ще бъде председател на парламента.
"Когато има конфликти на всякакво ниво, за тези малки неща, които могат да бъдат разрешени просто, е важно кой ще направи първата крачка. Не е необходимо да създаваме битки около неща, които могат да бъдат разрешени лесно", на мнение е Христо Панчугов.
83 секунди продължи вторият опит на депутатите да изберат председател
"Тези 4 месеца, в които парламентът просто ще изгласува някакви неща, очевидно са доста сбъркано разбиране за това какво се случва в момента в тази политическа криза в България. Също така се издава желанието просто да се прехвърли горещият картоф на някой друг. Въпросът за ротационния принцип е същия", допълни политологът.
Най-интересните разговори от ефира на Дарик слушайте в подкаста на радиото в Soundcloud, Spotify, Apple Podcasts и Google Podcasts
Четете актуалните новини за предсрочните парламентарни избори, анализи, коментари и всичко от деня на вота:
Още по темата
- Радев: Има хищници, които ги устройва това състояние на държавата
- Пети неуспешен опит: Отново не беше избран шеф на парламента
- Иво Инджов: Няма работеща конфигурация, която да направи правителство
- “Ще си имам гарантиран председател”: Борисов щял да сложи начело на листа на следващия вот човек, роден 1930 г.