"Външната политика не се неглижира от хората, които я правят... Проблемът е, че тя не е в полезрението на масовия гражданин. Хубаво е да има някакво разбиране за основните проблеми". Това заяви политологът Явор Сидеров в “Кой говори?" по Дарик радио. 

"Голямата мистерия тук е какво точно иска Путин... Той шантажира Запада с това, за да получи нещо...", каза проф. Ивайло Дичев.

Говори се за Минските споразумения по отношение на непризнатите Донецк и Луганск. Свързано е с проблемите и рейтинга на Путин според професора.

"Какви санкции бихме наложили на Русия в случай на агресия?" е основният въпрос към нас според Дичев.

ЕС подготвя масиран пакет от санкции, който ще засегне и населението

"Не сме в НАТО, ние сме НАТО", категоричен бе Явор Сидеров.

Стратегическите намерения на Путин имат две важни аспекта. Категорично е намерението да се държи НАТО, колкото може по-далеч от границите. Невъзможността за крайно прикрепяне на Украйна към НАТО се прави чрез създаване на замръзен конфликт и поддържането постоянен конфликт с нисък интензидет, според политологът.

Другата стратегическа цел е много по-мащабна, продължава Сидеров.

"Става въпрос за ограничаването на това поражението. Да се поставят искания, толкова големи, толкова непосилни...Че това нещо да предизвика реакция на Запада.. Така, че да може да се реши въпросът с Украйна", допълни той. 

"Путин знае много добре, че прави това от позицията на слабостта, а не на силата", заяви още Сидеров.

Според него Китай и Русия са партньори, но не и съюзници.

Путин: Отношенията между Русия и Китай са безпрецедентно добри

"Русия играе една високо рискова игра за изтласкване на Запада само със заплахата за война, а не война", каза политологът.

"Говорим само за Путин, защото не е сигурно, че целият политически елит на Русия иска това... Генерал Леонид Ивашов се изказа против войната", заяви Явор Сидеров.

По реакцията на руските олигарси в Лондон ще се разбере до каква степен ще са склонни да сътрудничат на режима на Путин или да дезертират, според политолога.

"Западът не може да откаже на Украйна за приемането в НАТО", каза Ивайло Дичев.

"Путин досега губи в този конфликт много тежко. Той загуби Украйна още когато влезе в Крим... Получи се този националистически рефлекс. Западът се оказа доста единен...", допълни той. 

"Третата неприятна изнена ще дойде от Китай. Китай не е традиционен приятел на Русия",  категоричен бе културологът.

"Няма нужда от самодейност", заяви Сидеров във връзка с позицията на България спрямо конфликта в Украйна. 

"Въпросът е в това дали и до каква степен България не е пробита, както Унгария", допълни политологът.

"България би загубила изключително много от една сепаративна политика... Сигурността й се гарантира именно от членството в ЕС", допълни Сидеров по отношение и на енергийната зависимост на страната.

Сюжетът с президента Радев е доста странен по отношение на Северна Македония. Това сподели Ивайло Дичев за напрежението във властта.

"Странни позиции на БСП за енергетиката... Странни позиции на ИТН по отношение на субсидиите и назначенията във външното министерство...", допълни още той. 

"Петков и неговите хора тръгнаха да бъдат твърде открити. За да управляваш, трябва известно задкулисие", заяви Дичев.

"По-скоро е нужна една нормална и здравословна резервираност", допълни Сидеров.

По отношение на енергетиката и зелената сделка, България отново поема тежестта на подкрепата на двете лобита на Франция и Германия. Намаляването на битовите сметки зависи от зелената енергия и стремежа към енергийна независимост на страната, обобщи разговора той.

Най-интересните разговори от ефира на Дарик слушайте в подкаста на радиото в SoundcloudSpotifyApple Podcasts и Google Podcasts

Следете най-актуалното от деня на страницата ни във Фейсбук