Преди близо година полицай от Враца решава да заеме една позиция, непопулярна сред колегите му в България. Става дума за Петромир Генчев, който публично застана срещу дискриминацията на свои колеги от различни малцинства, пише “Свободна Европа”.

Съдът в Страсбург: Хомофобията да влезе в НК като утежняващо обстоятелство

През май тази година той съобщи пред бТВ за своя синдикат на служителите на МВР за равенство и интеграция, който регистрира в края на 2021 г. заедно със свои колеги от МВР Враца, съпричастни с каузата.

Столичната община отказва да даде гражданство на бебето с две майки

Полицай, застанал срещу дискриминацията в МВР: Хомофобията в България е религия

Петромир Генчев. Снимка: People of Sofia

Целта на организацията е да се бори срещу дискриминацията по различни признаци сред колегите им, включително и на база сексуална ориентация. Новината се разпространи бързо след участието на Генчев в бТВ и предизвика най-различни реакции в интернет. В коментари под публикувания репортаж на страницата на телевизията присъстват критики и думи като "гейшовци" и "педерастия”.

Oт първо лице за „София прайд“ - най-голямото правозащитно събитие в България

„Отношението е изключително обтегнато, аз с повечето си колеги не съм се и чувал след самото предаване“, казва той пред “Свободна Европа”. Други обаче, и то от цялата страна, започват да го търсят, за да се присъединят към синдиката.

ЕСПЧ настоява България да третира престъпленията на хомофобска основа като утежняващо вината обстоятелство

По думите на полицая целта на синдиката е да осигури правна защита на колеги, станали жертва на всякаква форма на дискриминация.

„С приятели на кино“: София Прайд Филм Фест 2022

„Ние не говорим тук само за един определен тип хора. Тук говорим за всички, които са жертва на дискриминация. Всички, които носят белег, който е описан в Закона за защита от дискриминация и всеки, който е дискриминиран под някаква форма“. Сред признаците на дискриминация в МВР по думите на Генчев е и полът.

Комунистите премахнаха приложението Гриндър в Китай

„Разбира се, че и жените са дискриминирани - 75% от ръководния състав са мъже“, казва той.

Генчев е открито бисексуален, женен, с две деца. Той обяснява, че не е изпадал в ситуация на дискриминация, в която да се нуждае от правна помощ, но познава колеги, които са.

„Имали са нужда от правна защита и, както се казва, с нашите заплати ние не можем да си позволим най-добрата правна защита. В крайна сметка всички знаят какви са заплатите на полицаите и защо се опъват палатки пред Министерския съвет“, казва той.

Идеята обаче остава неразбрана от аудиторията, тъй като фокусът на новината се измества върху темата за различната сексуалност.

„След самото интервю, което имах при г-жа Цънцарова, много от хората въобще не обърнаха внимание за какво става въпрос, тъй като се спомена думата "бисексуален", различна сексуална ориентация. Каже ли се това, вече нищо друго няма значение. Хомофобията в България е религия“, казва Генчев.

Неразбиране среща и от страна на някои от полицаите, които проявяват желание да се присъединят към синдиката.

„Лошото е, че много от тях питат „какви ще са ни привилегиите“. Привилегии няма. Ние не се борим за привилегии. Нито ще назначаваме някъде, нито ще се разчистват лични сметки с ръководство“, добавя полицаят.

Според Генчев дискриминацията сред полицаите вреди както на колегите им, така и при работата им с пострадали от атаки от омраза: „Не може той да мрази тези хора откровено, в интернет да си изказва тесногръдото мнение, че едва ли не различните трябва да се избият и да се изгонят от страната, и да очакваме, че ще си свърши работата, когато е пострадал точно такъв човек“, казва Генчев.

Най-интересните разговори от ефира на Дарик слушайте в подкаста на радиото в SoundcloudSpotifyApple Podcasts и Google Podcasts

Следете най-актуалното от деня на страницата ни във Фейсбук

За забавни видеа ни последвайте в TikTok

Следвайте ни и в Инстаграм