В променливите есенни дни повечето хора търсят бърз и лесен начин, по който да си доставят необходимото количество витамини и да подсилят имунната си система. Най-честият избор за това са фрешовете. Те се консумират, както за закуска, така и между храненията. Този вид напитка се приготвя бързо, лесно и се предлага в маркетите и кафетата. Любим е както на малки, така и на големи.
Приемът на плодове е от съществено значение за оптималното здраве на човек. Плодовете и зеленчуците заемат второ ниво в хранителната пирамида. Специалисти препоръчват тези храни да се консумират ежедневно и да присъстват в поне едно от храненията за деня. Предоставят полезни хранителни вещества като витамини, минерали, фибри и антиоксиданти. Благоприятни са за здравето на сърцето и мозъка.
Ползи от приема на фрешове:
Най-полезните свойства на плодовите сокове са високото съдържание на витамин С. Препоръчителният дневен прием на този витамин за мъжете е 90 милиграма, а за жените 75 милиграма дневно. Само с една чаша фреш си доставяте необходимото количество витамин за ден. Освен това фрешовете могат да бъдат добра алтернатива за тези, които не обичате да консумират плодове и зеленчуци. Разнообразието през есента е голямо, ето защо може да изпробвате различни комбинации, за да откриете вашата любима витаминозна бомба.
Изследвания доказват, че приема на плодов или зеленчуков сок води до повишаване на азотния оксид в кръвта, а той от своя страна действа благоприятно на кръвоносните съдове и кръвното налягане.
Минуси на фрешовете:
Въпреки, ползите за здравето, фрешовете имат и някои недостатъци, които е добре да имате предвид. Те варират в зависимост от количеството фрешове, което се приема дневно и вида на използваните плодове и зеленчуци. Един от минуси на изцедените сокове е това, че при обработката на плодовете и зеленчуците се отстранява голяма част от пулпата, кората и семките. В тези части се съдържат много фибри и полезни съставки, важни за храносмилателната система. Наличието на хранителните вещества продължават да намаля, ако сокът се съхранява в хладилник.
Често соковете от плодове като портокали и лимони могат да дразнят чувствителния стомах и да предизвикат неприятен дискомфорт. Високото съдържание на лимонена киселина може да увреди емайла на зъбите по същия начин, по който го прави една газирана напитка.
През последните години стана доста популярно хората да опитват краткосрочни диети изцяло с фрешове. Основната идея на това е човек да пречисти организма от токсините, бактериите и задържаната вода. Според някои хранителните вещества от соковете се абсорбират по-добре от организма. Въпреки тези твърдения, няма категорично потвърдени данни за ползите от тази диета. Приема само и единствено на фрешове може да доведе до недохранване, заради малкото количество фибри и протеини. Фибрите са от значение за здравето на храносмилането, докато протеините са важни за поддържането на мускулите, костите и кръвта.
Всички плодове и зеленчуци съдържат калории, но са по-балансирани от тези в напитките. В плодовия сок калориите идват предимно от захарта. При консумацията на сок, организма изпитва повишаване на енергичност, заради нивата на кръвна захар и липсата на фибри, които да забавят усвояването и. В една чаша фреш от 250 милилитра се съдържа толкова захар, колкото в 4 портокала. Когато ядете плодовете цели, ензимът в слюнката, амилаза, започва да ги разгражда и те се усвояват по-бавно от организма. В течна форма този процес се пропуска. Мозъка не се ангажира от дъвченето, като по този начин не отчита хранене и ситост.
Фрешовете, както и всички останали храни и напитки имат своите плюсове и минуси за тялото. Въпреки недостатъците, които ви изброихме, фрешовете си остават по-добрия и чист избор от соковете пълни с консерванти и оцветители. Приемат на фреш няма да ви навреди, но ако обичате плодове и зеленчуци, залагайте на тях в чистия им и суров вариант. Когато купувате търговски пресен сок, изберете пастьоризиран продукт. Ако не подбирате добре продукта, може да се окаже, че пиете продукт с много калории и захар.
Още по темата
- Д-р Петя Баликова: Основното ни оръжие срещу рак на гърдата и рак на яйчниците са профилактичните прегледи
- Весела Банова, клиничен психолог: Следродилната депресия може да тласне жената да направи нещо драстично
- Първи фестивал „Здравей, здраве“ в Хасково
- Стартира инициативата в подкрепа на женското здраве „НаВремеЗаМен“