“Походът на книгите започна преди 12 години. Това е инициатива на асоциация “Българска книга”, в която известни личности гостуват в училища и детски градини и по този начин стават посланици на четенето. Това, което сме приготвили като фокус тази година, при децата гостуват техни любимци, инфлуенсъри, актьори, спортисти, които посещават детските градини и училищата, четат на децата и запалват всички по книгите”, разказа Десислава Алексиева за инициативата “Походът на книгата”.
“С книги под завивките”: Възможното начало на световните иновации
“Ние можем да съдим за нивата на четене по нивата на функционална грамотност. Според последното изследване, сравнително изследване на ниво ЕС, около 47% от българските деца имат проблеми с четенето с разбиране. Това означава, че ние имаме системен проблем, който има нужда от системно решение”, описа Алексиева ситуацията с четенето в България и обясни, че те са готови с такова решение и призова всички заедно да застанат зад каузата за насърчаване на четенето.
“Всички деца са много щастливи, когато при тях дойде някой, който е важен за тях. Тези хора с авторитета си пред децата показват колко е важно четенето”, обясни Алексиева.
“Истината е, че ако ние имаме четящи родители, ще имаме и четящи деца. Но тук трябва да сложим още една роля и ние затова работим по този начин с “Походът на книгите”. Ролята на детската градина и училището, които са също изключително важни. А за четящите, и по-скоро нечетящи родители, можем да кажем друго изследване - 38% от българите не са прочели и 1 книга през последната година, а най-вероятно и не е само през нея.”
Ани Клисарска пред Дарик: Аудиокнигите събуждат апетита към литературата
“Ролята на родителя наистина е ключова. Това, което аз бих апелирала, четете от рано. Четете от раждането на децата, защото дори да не мислите, че детето не разбира думите, то всъщност ги разбира. Всъщност вашите думи, думите които то чува от вас и от книгите, ще останат не само в ума, но и в сърцето на детето”, посъветва Алексиева.
“Май става все по-трудна работата, заради цялата дигитализация. Но нищо не замества хартията, поне до този момент. Начинът, по който ние възприемаме текст и информация чрез хартия, си остава”, включи се Искрен Тончев - Искрата от студиото на “Посока Култура”.
“Аз съм против мултитаскинга и вярвам, че трябва да се насочим към монотаскинг. Когато правим само едно нещо, да правим само него”, обясни терминът “монотаксинг” гостът. “Разсейването между 10 дейности и правене от всяка по малко, нито една не се прави както трябва”, допълни той и разказа, че според него е по-добре човек да се посвети на 100% на една задача, отколкото на множество. “Ако четеш - четеш. Ако говориш по телефона - говориш”, даде пример той.
„С книги под завивките“ и дълбините на океаните
“Изненадаха ме много приятено. Бяха с много светли и будни погледи. Очевидно са четящи деца. Веднага щом влязох ги попитах какво обичат да четат и всички бързаха да си кажат. Това много ме зарадва, тъй като съм си говорил и с други деца, които тотално нямат интерес към четене. Изкарахме си чудесно заедно”, разказа Искрен Тончев за едно от гостуванията си по време на “Походът на книгите”.
Най-интересните разговори от ефира на Дарик слушайте в подкаста на радиото в Soundcloud, Spotify, Apple Podcasts и Google Podcasts
Четете актуалните новини за предсрочните парламентарни избори, анализи, коментари и всичко от деня на вота:
Още по темата
- Две училища във Враца получиха дарения от книги за участието си в Образователната програма на ВСС
- Сутрешните новини от Пловдив и Смолян на 17.12.2024 г.
- Коледно вдъхновение в библиотеката в Смолян – изложба на книги и традиции
- “С книги под завивките”: Международният панаир на книгата започва във вторник