През тази зима очакванията са за по-тежка грипна епидемия, заради спад в имунитета, заяви в ефира на Дарик Пловдив д-р Милена Панаойтова, директор "Надзор на заразните болести" в РЗИ - Пловдив. Причината е снижения имунитет.
Ваксините, които са разработени за грипен сезон 2022-2023 включват два щама на типа А – „Виктория“ и „Дарвин" и два на тип Б – „Австрия“ и „Пукет“. Очакванията са именно те да циркулират в следващите месеци.
Най-добрата превенция е имунизирането точно в това време на годината, за да има време организмът да образува имунитет до началото на грипните вълни, които започват да настъпват през ноември. От ключово значение е и спазването на противоепидемичните мерки, които всички вече познаваме от ковид-инфекцията.
Грипът, за разлика от ковид-19, протича за много по-къс инкубационен период. В рамките на часове след среща със заразен, пациентът вече е с отпадналост, болки в ставите, втрисане и температура. Тъй като обаче понякога е трудно да се разграничат симптомите, от тези на коронавирусната инфекция, е нужно да се направи тест, за да се назначи най-доброто лечение, коментира още в ефира на Дарик Пловдив д-р Милена Панайтова.
Към момента има леко завишаване на респираторните инфекции, но все още няма установен грип. Има повишение и на случаите на ковид-19.
Очаквано най-уязвими са децата между 5-14 години и възрастните над 65 години. Причината е затворените помещения, в които се прекарва по-голяма част от времето, обясни директорът на "Надзор на заразните болести" в РЗИ – Пловдив.
Още чуйте в интервюто на Искра Койчева с д-р Милена Панайтова.
Още по темата
- Въпроса, който всички си задават - чули ли са се Путин и Тръмп?
- „Северозападно държавно предприятие“ Враца осигури дръвчета за националната кампания „Бъди смел, бъди добър!“
- Весела Банова, клиничен психолог: Следродилната депресия може да тласне жената да направи нещо драстично
- Станислав Балабанов, ИТН: Промените в Закона за закрила на детето, които внесохме, не са популизъм, а превенция