Обща воля за изграждане на паметник на академик Светлин Русев в Плевен беше заявена по време на откриването на изложба по повод 92 г. от рождението на големия български творец, роден на 14-ти юни 1933-та година.

Събитието се състоя в плевенската Художествена галерия Дарение „Колекция Светлин Русев“ в присъствието на кмета на Плевен д-р Валентин Христов, кметът на Плевен в периода 1995-1999 г. Румен Петков, представители на ръководството на Община Плевен, културни дейци, бизнесмени и граждани.

Кметът на Плевен д-р Валентин Христов каза:

„Смятам, че е наш дълг да пазим и поддържаме това дарение, което е безценно за Плевен, и да поддържаме галерия Дарение „Колекция Светлин Русев“, защото това е духовно и културно богатство от национално значение“. В разговор с Димо Дешев, който е председател на Комисията по култура в ОбС-Плевен и с г-н Румен Петков обсъдихме, че е редно всички досегашни кметове да се обединим около идеята в нашия град да се направи паметник на акад. Светлин Русев, защото в Плевен няма такъв, а той го заслужава“.

Румен Петков каза:

„Светлин е човек с уникално чувство за принадлежност — и на първо място принадлежност към родния град. Искам специално да използвам тази възможност, за да благодаря за усилията им през целия период: от създаването на колекцията „Дарение“, през няколко трудни етапа на нейното спасяване, до окончателното ѝ утвърждаване като, бих си позволил да кажа, като национално богатство. Идеята за паметник на академик Светлин Русев не трябва да остане само в рамките на нашия град. Мисля, че, както има паметник на Йордан Радичков, както има паметници на редица наши достойни личности като общество, като духовност в столицата — така трябва да има и на академик Русев. Имал съм и щастието, и предизвикателството, и отговорността да бъда с него по пътя, по който той организираше изложбите в Брюксел, и това беше българската изложба на годината.

Изложбата в Париж - и това беше българската изложба на годината. Изложбата в Москва, буквално два месеца преди да си отиде - и това пак беше българската изложба. Затова смятам, че идеята е наистина много добра.

Нашият град не просто я заслужава — ние, като духовност, я заслужаваме. Трябва да можем да кажем „Благодаря“, а сме длъжни да благодарим на Светлин за това, което направи за града ни, за държавата ни. Защото такъв дарителски акт, смея да твърдя, няма нито в Европа, нито в света.

В този смисъл, нашият град притежава нещо наистина безценно безценността на нашия град е това чувство за принадлежност и историзъм. Ние сме длъжни, покланяйки се пред Светлин, да запазим собствената си душевност. Това всичко трябва да ни накара да осъзнаем откъде идваме - оттам, където Светлин направи това великолепно дарение - и че трябва да продължим напред така, както Светлин би искал да го направим".