Често се твърди, че чилито, куркумата и други подправки имат ползи за здравето или дори, че могат да „подсилят имунната ни система“. Но могат ли подправките наистина да добавят здравословни ползи към храненето ни или да ни помогнат да се предпазим от болести?
Подправките са част от хранителния ни режим от хиляди години - втора природа е да поръсваме картофките с червен или черен пипер, да пием чай от джинджифил и да добавяме люти чушки към ястията си.
Напоследък обаче някои подправки неофициално се превръщат от ежедневни кулинарни продукти в лечебни суперхрани.
Съобщава се, че Хилари Клинтън е яла по една люта чушка на ден, докато е била на предизборна кампания през 2016 г., в опит да се предпази от болести.
Куркумата, която се използва в Азия от хилядолетия, намери своето място в кафенетата по целия свят под формата на „златно лате“ , а по време на пандемията и във вирусни съобщения, в които се твърди, че тя може да „подсили имунната ви система “ и да ви предпази от разболяване.
Междувременно лютият червен пипер все още не е възвърнал репоутацията си след зле обмислената „диета на Бионсе“ през 2013 г., която предлагаше да се консумира отвара от лют червен пипер, кленов сироп, лимон и вода, за отслабване.
Но наистина ли подправките добавят някакви здравословни ползи към храната или ни помагат да се предпазим от болести? И може ли някоя от тях наистина да ни навреди?
Ползите от лютите чушки за здравето
Една от най-известните и широко използвани подправки са лютите чушки. Много проучвания са изследвали потенциалното им въздействие върху здравето ни, но са установили както благоприятни, така и неблагоприятни резултати.
Капсаицинът е основната активна съставка в лютите чушки. Когато ядем люти чушки, молекулите на капсаицина взаимодействат с температурните рецептори в тялото ни, като изпращат сигнали до мозъка, за да създадат усещане за топлина. Някои проучвания сочат, че капсаицинът може да ви помогне да живеете по-дълго.
Едно италианско проучване от 2019 г. установява, че хората, които ядат храна, подправена с люти чушки, четири пъти седмично, имат по-нисък риск от смърт в сравнение с тези, които никога не ядат люти чушки. А през 2015 г. изследователи от Китай, които проучили консумацията на люти чушки и здравето на близо 500 000 възрастни китайци, установили, че яденето на люти чушки е свързано с по-нисък риск от смърт. При тези, които са консумирали пикантни храни почти всеки ден, рискът от смърт е бил с 14% по-нисък, отколкото при тези, които са консумирали пикантни храни по-малко от веднъж седмично.
„Основните открития са, че по-високият прием на пикантни храни е свързан с по-нисък риск от смъртност, особено от рак, сърдечни и респираторни заболявания“, казва изследователят Лу Ци, професор по хранене в Харвардското училище по обществено здраве.
Това обаче не означава, че ако започнете да ядете големи количества люти чушки, това ще защити здравето ви или ще ви предпази от респираторни заболявания - в краткосрочен план.
Важно е да се помни, че проучването в Китай е проследило хората за среден период от седем години. Така че дори чилито да е имало защитен ефект върху здравето на участниците, а не хората, които са яли чили, да са били по-здрави по начало, ефектът вероятно се е натрупвал с течение на времето - не в рамките на седмици или месеци.
Ци се опитва да отдели ефекта от консумацията на чили от всичко останало, като контролира възрастта, пола, нивото на образование, семейното положение, начина на хранене и факторите на начина на живот, включително приема на алкохол, тютюнопушенето и физическата активност. Според него по-ниският риск от заболявания, свързан с консумацията на люти чушки, може да се дължи отчасти на капсаицина.
„Установено е, че някои съставки на пикантните храни, като капсаицинът, подобряват метаболитния статус, например липидния профил“ - холестерола в кръвта - „и възпалението, и това може да обясни отчасти наблюденията в нашето проучване“, казва Ци.
Зумин Ши, доцент в катедрата по хранене на човека към Катарския университет, е установил, че консумацията на чили е свързана с по-нисък риск от затлъстяване и е полезна при високо кръвно налягане. Така че, когато проучва въздействието на консумацията на люти чушки върху когнитивните функции, тя очаква хеттрик.
Но когато измерила когнитивните функции на възрастните китайци спрямо консумацията на люти чушки, тя установила, че хората, които ядат повече люти чушки, имат по-лоши когнитивни функции. Този ефект е най-силен при паметта: консумацията на люти чушки над 50 г дневно е свързана с почти двойно по-висок риск от самооценка на слабата памет. Все пак си струва да се отбележи, че данните от самооценката се считат за ненадеждни.
Усещането за парене, което се появява при консумацията на чили, отдавна очарова учените. То ни дава и известна представа защо лютите чушки може да са свързани с влошаване на когнитивните способности: усещането е резултат от еволюцията на растенията, които се защитават от болести и вредители.
„Макар че някои растения са еволюирали, за да станат горчиви или пикантни за хищниците, по-добре е, ако растението може да се направи и токсично“, казва Кирстен Брандт, старши преподавател в Центъра за изследване на храненето на човека към Института по здравни науки за населението в Университета в Нюкасъл, Великобритания.
Но тези съединения обикновено имат по-малък ефект върху нас, отколкото върху насекомите. „Малко токсини могат да бъдат полезни, например кофеинът, който ускорява метаболизма ни, така че се чувстваме по-будни“, казва тя. „Много от тях обаче са вредни за вас.“