Всеки иска да е в добра форма! За отлична фигура обаче, освен регулярно физическо натоварване, е необходимо да подбираме и с какво се храним. Както се казва: Ти си това, което ядеш! Така наречените ултрапреработени храни, са храните с високо съдържание на мазнини, захар, сол, оцветители, подсладители и консерванти. Тези съставки се използват за запазване на свежия вид на продуктите и удължаването на срока на годност. Към тях спадат сладките зърнени закуски, замразени тестени изделия, картофени чипсове, газирани напитки, сладоледи и шоколади. Всички те съдържат вредни за организма съставки, но са толкова вкусни, че човек трудно им устоява. Преработените и пакетирани храни са една от предпоставките за наднормено тегло още от детска възраст.
Бързите храни влияят и на килограмите, и на емоциите
Те влияят на здравето, килограмите и начина, по който изглеждаме и се чувстваме. Всички тези храни ежедневно участват в менюто на хората, като най-често приемани са от деца и тийнейджъри. Имат неблагоприятно влияние върху здравето, като затлъстяване, пред диабетно състояние, диабет, проблеми със сърцето, депресия, умора, раздразнителност и други.
Снимка: Getty Images
В забързаното си ежедневие, хората все по-рядко се замислят и обръщат внимание на съдържанието и състава на хранителните продуктите, които си купуват. Липсата на свободно време, все по-често принуждава родителите да приготвят нещо лесно и бързо за обяд и вечеря на децата си. В тези моменти те избират полуфабрикатите.
Разнообразието е огромно, цените са достъпни, а опаковките цветни и привличащи вниманието на потребителя и най-вече на децата. Преработените и пакетирани храни спестяват много време и стават много по-бързо от това да се купят необходимите продукти за някое ястие и то да се приготви.
В желанието си децата да са доволни, родителите забравят да проверят състава на нещата, които купуват, единственото, което поглеждат е срока на годност. Ето защо много от производителите започнаха да изписват с големи букви какво няма в продуктите им, защото знаят че малко от потребителите ще се загледат в малките надписи на гърба с това, което съдържат.
Безвредни ли за заместителите на захарта
В последните години, световни марки на безалкохолни и газирани напитки, промениха състава на напитките като вече не добавят захар. Етикета без захар привлича много от хората, с мисълта че те са по-здравословни. Но никой от тях не проверява с какво е заместена захарта и дали наистина е по-добрият вариант. Подобни етикети като без захар, без консерванти, без ГМО, без глутен се превърнаха в добър маркетингов трик, който привлича хората.
По данни от национално социологическо проучване на Тренд в началото на тази година, 49% от българите страдат от наднормено тегло повече от пет години, а 12% - повече от 20 г. България е сред страните с оптимален среден дял от населението с наднормено тегло – 55% през 2021 година. Една от предпоставките за това е нездравословните навици, които се изграждат в децата и с които продължават до зряла възраст.
Трудно е хората днес да се откажат от ултрапреработените храни и полуфабрикатите. Предлагат се навсякъде, спестяват време, вкусни и евтина са.
Снимка: Getty Images
Потребителят не трябва да се хваща за големите надписи, а да проверява пълния състав на продуктите. Колкото и да са вкусни полуфабрикатите, няма нищо по-добро от домашно приготвената храна, пресните зеленчуци и плодове. За да се чувства човек добре, е нужно да се храни балансирано и осъзнато. В малки количества, без да прекалява, пакетираните храни няма да имат такова неблагоприятно влияние върху здравето ви и тялото ви ще успее да ги преработи.
Публикацията подготви Теодора Трайкова, стажант репортер в darik.bg