„Смятам, че за всички не е тайна, убедиха се и апелативните съдии за липсата на доказателства, сочещи моята вина.” Това каза IT специалистът Петко Писков, обвиняем за източването на пари за култура и по-късно пуснат под парична гаранция, който говори пред медиите за първи път след скандала.

По думите му прокуратурата е имала специално отношение към него, което той определи като "тенденциозно".

"При 5 тома доказателства, нито едно не ме свързва по никакъв начин с тезата, която експлоатира прокуратурата в медиите и в обвинението", каза Писков на брифинг. Той показа как работи неговият софтуер и подчерта, че няма комуникация с банки, НАП и НОИ.

Програмистът Петко Писков беше един от тримата задържани, заедно с каскадьора на свободна практика Атанас Георгиев и доскорошния директор на Театрално-музикалния филхармоничен център в Разград Левон Манукаян. Прокуратурата им повдигна обвинения за злоупотреба с държавни средства. Седмица по-късно Пловдивският апелативен съд пусна Писков под гаранция от 15 000 лв. Според съда нищо до момента не го свързва с престъпленията, въпреки че прокуратурата посочи програмиста като „мозък“ на схемата. 

Снимка: Левон Манукян / фейсбук

Снимка: Личен архив, фейсбук

Според Петко Писков прокуратурата вкарва субективизъм за случилото се.

Всички вие видяхте какво сътвори съдия Маркова на първата ми мярка (за неотклонение - бел.ред.). За нея нямаше абсолютно никакво значение какво ще кажа и дали ще говоря изобщо. И тук няма как да не си задам въпроса кой има толкова голям интерес аз да остана в ареста. При едни и същи доказателства съдия Маркова ме остави в ареста, а апелативните съдии, въз основа на същите тези доказателства, констатираха, че нямам абсолютно никаква съпричастност към тезата, тиражирана от прокуратурата”, обясни Писков.  

По думите му в пледоарията на прокурора по време на първата мярка за неотклонение, той е започнал да вменява, че мисли, че Писков е "мозъкът", а малко след това вече изпускал факта, че това е негова мисъл и е започнал да го повтаря.

Някъде по средата, докато той казваше и изразяваше съмнение, че аз съм “мозък” на всичко това, в същата тази пледоария заяви, че е убеден, че аз вече съм такъв. И естествено вече в самия край той вече беше категоричен, че аз съм такъв, какъвто ме представя. Ето как една фикция става реалност”, обясни Писков.  

Той подчерта, че през софтуера не може да се плаща, не могат да се нареждат пари и няма никакъв досег до плащания. Те ставали само през банките, в които съответните институции имали открити сметки.

Като въпросните плащания от страна на институциите, с оглед обезпечаване тяхната сигурност и гарантирането на сигурност при извършване на всяка една трансакция, се извършва тройна верификация, състояща се от подписване на директор, счетоводител и служител на Министерството на културата”, обясни Писков.

Той допълни, че за да се извършат плащания, всеки един от тези хора трябва да има специално създаден достъп до обслужващата ги банка.

“При плащане дори на един лев от сметката на институцията директорът има т.нар. първи подпис. Директорът трябва да влезе в своя профил в обслужващата банка и там да спази определените от самата банка изисквания за верификация и сигурност, за да има възможността да нареди каквото и да е плащане от институцията”, каза Писков.

Преди да се случи, каквото и да било с превода, същата процедура трябва да бъде извършена и от счетоводителя, поясни Писков и добави, че едва когато едно платежно е с всички верификации и на двамата от страна на банката, само тогава то може да отиде за верификация в МК.

Предполагам, че в Министерството на културата трябва да бъдат верифицирани и одобрени по някакъв начин плащанията. Това представлява тройната верификация на подписите при плащанията и никъде в този механизъм по верифициране на плащанията не участва моят софтуер”, изтъкна Писков.

Чуйте прикачения звуков файл.