Министър-председателят Димитър Главчев разпореди на Инспектората към Министерския съвет да провери незабавно дейността на длъжностните лица, които осъществяват контрол върху дейността на държавните културни институти, за които излезе информация за фрапантни финансови злоупотреби с публични средства. Става въпрос за театрално-музикален и филхармоничен център в Разград и Родопски драматичен театър – Смолян, стана ясно по време на среща на премиера Димитър Главчев с министъра на културата Найден Тодоров.
По случая вече има петима обвиняеми, като последният е директорът на Смолянския драматичен театър Румен Бечев. На Бечев е повдигнато обвинение за присвояване на 580 хиляди лева, подобно на директора на Театрално-музикалния и филхармоничен център в Разград, Левон Манукян. Обвиненията и в двата случая включват злоупотреба с особено големи суми.
Ако бъде признат за виновен, Румен Бечев може да получи от 10 до 20 години затвор. Заради съдействието му в разследването и влошеното му здравословно състояние съдът му определи по-лека мярка — парична гаранция от 15 000 лева и забрана за напускане на страната.
Схемата на източване на пари в Смолянския театър наподобява тази в Разградския филхармоничен театър. И при двете културни институции става въпрос за фиктивно назначаване на над 80 души.
Към момента прокуратурата има доказателства за замесени 41 лица както в Разград, така и в Смолян. Фиктивно наетите служители са получавали заплати много по-високи от тези в сектора — от първоначалните 1000 – 1100 лева възнагражденията са скочили на над 3000 лева, а впоследствие достигнали над 14 000 лева на човек, въпреки че голяма част от наетите лица нямат никакъв опит или квалификация в сферата на културата и изкуството. Става въпрос за бармани, строителни работници и дори безработни, които са били представяни като "промоутъри" на дейността на институциите.
В Смолян, според разследването, измамната схема е работила с по-малки възнаграждения — около половината от тези в Разград. Скандалът е бил разкрит случайно, когато един от участниците в схемата е сигнализирал полицията при предаване на 50 000 лева край Пловдив, уплашен от последствията.
Програмистът Петко Писков, който бе арестуван при разкритията в Разград, е замесен и в схемата в Смолян, като това засилва подозренията, че схемите са били координирани между двете културни институции. До момента прокуратурата е успяла да възстанови около 252 хиляди лева от присвоените средства.
Двама от обвиняемите вече са освободени от ареста с парична гаранция, докато други двама остават зад решетките. Левон Манукян все още не е успял да внесе определената му гаранция от 50 000 лева, като твърди, че не разполага с тази сума и ще обжалва мярката с искане за подписка като по-лека форма на освобождаване.
Подробности по случая бяха представени на съвместен брифинг на Окръжна прокуратура-Пловдив и МВР. В него участваха Галин Гавраилов, зам.-окръжен прокурор на Пловдив, ст. комисар Георги Машонов - директор на ОД на МВР-Пловдив и комисар Георги Боюклиев - и.д. началник на отдел „Икономическа полиция“ към МВР Пловдив.