"Тъжно е, че разговаряме за надпревара коя медия има по-високо доверие, когато положението в България не е похвално - 2/3 от българите нямат доверие към медиите и смятат, че те не са свободни", коментира в "Кой говори?" по Дарик международният редактор на „Дневник“ Петър Карабоев
Александър Кашъмов за риска от ограничаване на достъпа до информация за гражданите
"Кой Говори?" с Мария Черешева постави в центъра на вниманието доклада на Ройтерс за медиите, който предизвика критики и различни реакции, доведеждайки до оставката на нобеловия лауреат за мир Мария Реса и съоснователя на "Новая газета" Дмитрий Муратов, журналист и известен борец за свободата на словото и медиите.
Според доклада на Института "Ройтерс", българските медии се намират в непохвално положение, като доверието към тях е паднало под 30%.
Петър Карабоев постави фокус върху няколко проблема, които са свързани с доклада на Ройтерс и създаването на впечатление при читателите.
Световният ред е в трансформация. Защо това е важно за нас?
"Проблемът е в метода и критериите на изчисляване", посочва Карабоев. Той разкрива, че докладът на Ройтерс е финансиран от Google, което също може да повлияе на неговата независимост и обективност.
"Източниците, използвани в доклада, са важни - на кого се доверявате при събирането на информация и какви са критериите за избор на източници", отбелязва Карабоев в своите коментари.
Кой говори? - България, Европа и Русия
"Цифровите медии създават объркване, създава се разделение, хората мигрират към социалните медии", посочва Карабоев. Той отбелязва, че проблемът е най-вече присъщ на младите хора, които избират да се информират от платформи като TikTok, вместо да се доверят в традиционните медии.
"63% от българите смятат, че медиите са под влиянието на чуждестранни интереси и западни олигарси", заключи Карабоев
Явлението "Доналд Тръмп" и последиците от него
Остават въпросите: Как да се създава качествено съдържание? Какво разбират слушателите под качествена журналистика?
Всичко за 49-ото Народно събрание четете ТУК
Най-интересните разговори от ефира на Дарик слушайте в подкаста на радиото в Soundcloud, Spotify, Apple Podcasts и Google Podcasts