"Президентът Румен Радев не трябва да се подценява. Въпреки че... колко го чакаме този проект? Ще се появили ли? Няма ли да се появи? Въпросът е, че се греши много като се казва, че около президентството се правят партии, ама те обикновенно не прокопсват. Ситуацията сега е коренно различна, защото има тотално омерзение от голяма част от обществото от това, което представя партийният политически елит. Радев си остава една одобрявана фигура с всички забележки, които може да има към него".

Това коментира в предаването “Без претенции” по Дарик политологът Петър Чолаков. Според него съществува вариант, в който държавният глава може би иска да направи проект, но няма достатъчно хора около него, които да са достатъчно способни. Чолаков смята обаче, че политическата тема на деня е войната в ДПС.

Цялата държава трепери от ДПС

“За мен най-интересното е войната в ДПС, от която трепери цялата държава. Другото са детайли, по-скоро ученически и тийнейджърски закачки, между Борисов и останалите - хем няма да работят заедно, хем може да се окаже, че ще работят заедно, хем “Има такъв народ” (ИТН) са срещу всички, пък днес са казали, че има 4 политически сили, с които биха работили. Това са неща, които са част от пейзажа. По-различното този път е войната в ДПС”, смята Чолаков. 

Според него активизирането на силовите структури в държавата е показателно за влиянието на Делян Пеевски в съдебната система. 

“То (бел.ред. - влиянието) не е нещо, което е въображаемо или измислено, а е съвсем реално. През годините има много доказателства за това. Виждаме как в България правовата държава брутално казано се изроди в държавата на “прасчо”. Аз така го казвам”, уточни политологът.  

Чолаков смята, че и задържането на Джейхан Ибрямов, и войната в ДПС е борба за власт. По думите му е много показателно как в последните 30 години различни политически сили и политици градят кариера върху “мрачната роля” на ДПС върху българския политически живот. 

“В крайна сметка се оказа, че единственият начин да се намали влиянието на ДПС е имплозия - вътре в ДПС да се скарат помежду си. Държавата позволи създаването на ДПС и даже го насърчи, за да може да контролира етническия вот в страната. В противен случай, ако етническите интереси не се чувстваха представени по някакъв начин в парламента, те и сега не са чрез ДПС, представена е една олигархична върхушка, тогава се създава опасност да има подпочвени води, които могат да разрушат цялата конструкция”, каза политологът. 

Той смята, че са позволили на ДПС “да си прави каквото искат, стига да няма пожар с турските гласове”.

“Сега му е дошло (бел. ред. на Пеевски) да си изпозлва бухалките и то срещу татко си, грубо казано, срещу този, който му даде царството. Доган всъщност се довери на Пеевски и Пеевски опроворга доверието и го измами”, смята той.

Чуйте целия разговор в прикачения звуков файл.