Политологът Петър Чолаков бе специален гост в „Денят на Дарик“, за да коментира актуални политически теми, включително предстоящия вот на недоверие, управлението на кабинета „Желязков“, изказването на Тошко Йорданов към младите лекари и други. „Има ренесанс на модела ГЕРБ-ДПС, който върви все по-напред и по-нагоре“, заяви Чолаков, като той заяви още, че „ГЕРБ и ДПС са плячкаджийски организации и са в политиката, за да се награбят“.

„Тези вотове на недоверие са като летния дъждец, който препръсква. „Възраждане“, МЕЧ и „Величие“ дори един към друг не се разбират. Опозицията очевидно е разделена, защото ПП-ДБ определят тези партии като прокремълски. Има ренесанс на модела ГЕРБ-ДПС, който върви все по-напред и по-нагоре“, заяви доц. Петър Чолаков.

„Все по-натрапващ се е г-н Пеевски. Той влезе в хард популизма, докато Ахмед Доган говореше като кадия, беше балансиран. Той нямаше и възможност на фона на мастодонтите СДС и БСП да бъде първа политическа сила. ДПС беше в ролята на третия и лавираха добре с едните, и с другите. ДПС пуска по-дълбоки корени сега. Самият факт, че етнически българин води партията означава, че са настъпили разделни времена в ДПС, който ще разглежда по различен начин в близка перспектива“, каза още той.

„Пеевски се пребори вътре в ДПС и се оказа не заобиколим фактор. Въпросът беше да се използва Гешев, който беше решил да не се спира, но тогава го „сготвиха“, обединявайки се срещу него. Иван Гешев започна да плаши и искаше да пипа на твърдо и дълбоко, но това не го оправдава, че беше верен на Пеевски, както и да бъде в добри отношения с Бойко Борисов. Когато той стана истински неудобен, имаше атентат срещу него, колкото и да се подиграваха. Това е част от пейзаж, не разбрахме дали е истински атентат или инсинуация. Журналистите станаха държачи на микрофони, Борисов ги обижда и те се подхилват. Петя Владимирова имаше мъжеството, но никой не каза на Борисов да се държи по различен начин. Журналистите тогава трябваше да съберат микрофоните, но няма гилдия“, заяви политологът.

„С окопаване и апаратни похвати да назначим наши хора навсякъде ще афектира публиката, защото търпението на хората намаля и си личи. Възможно е да има такъв сценарий, но той е рискован. Пеевски не е по тихото, нито по кроткото. Нови избори биха били риск, който трябва да бъде калкулиран, дори ГЕРБ да ги спечелят, не е сигурно как това ще рефлектира върху тях в средносрочен план. Може да нагнетят хората. Виждам доста хора, които на улицата ме гледат с гняв, защото съм за влизането на България в еврозоната. Българите станаха големи специалисти по валутния съюз, ЕЦБ, станаха всички големи финансисти. Докато джоба на българина не е засегнат, политиците няма да имат спусък, който да натиснат срещу статуквото. „Възраждане“, „Величие“ и президента Румен Радев могат да се възползват от тази ситуация“.

„Пеевски не е кулминацията на всичко най-лошо в тази държава. ГЕРБ и ДПС са плячкаджийски организации, те са в политиката, за да се награбят. Партиите трябва да ги разглеждаме като пиратски кораби“, каза още той.

„Делян Пеевски има голямо внимание върху прокуратурата. От там нататък никой не може да се чувства имунизиран. В случая с „Продължаваме промяната“ се дискутира седмица по медиите. Преди години с казуса „Апартаментгейт“ нямаше такова медийно отразяване, някои медии от време на време казваха по нещо за този случай“, коментира доц. Петър Чолаков.

„Когато медийните усилят някой скандал и започват по цял ден да обикалят анализатори, разбира се, се усилва ефекта в пъти и се постига нетърпимост в обществото. Не казвам, че е хубаво това, което се чува в записа. Въпросът е, че определено има дерижизъм в начина, по който се отразяват тези събития“, коментира политологът.

„В случая с Тошко Йорданов не е въпрос на морал, а той просто като се ядоса, хвърля едни бомби. Това не го оправдава. Хората от медицината са ужасяващо подценени в България. Да се говори по този начин не е хубаво. Трябва да има по-сериозни последици, но няма“, каза доц. Чолаков.

„Моделът ГЕРБ-ДПС изби като въшка на челото. Имам чувството вече, че ако си отворя хладилника и от там ще изскочи Делян Пеевски. Той е непрекъснато в новинарския поток. Хитрото би било да му се задават леко притеснителни въпроси и той със замах да ги разреши, но той просто не се е сетил като лидер да го направи. Както се казва, вероятно не му е на дневен ред.“

„Предсрочните парламентарни избори са факт в политически живот и могат да се случат във всеки един момент. Има повишаване цените на редица стоки, но няма драматични измерения. МВР стана обект на присмех с откровено банални идеи за стикерчета и иконки. Те превърнаха МВР в обект на посмешище.  Не трябва да си мислят, че хоризонтът е безоблачен управляващите. Хората винаги са инертни. Големите промени се правят от добре организирани малцинства“, заяви доц. Чолаков.

„Делян Пеевски е част от управляващите. Мисля, че управляващите ще вземат теста на 8 юли за влизането на България в еврозоната. Пеевски държи коза на правителството. Той е капитанът“, отсече политологът.

„Делян Пеевски ще бъде играч на следващите президентски избори. Не той лично, защото има негативни настроения срещу него. Същото важи за Борисов. Едва ли би имал сериозен шанс. Когато говори Кирил Петков на форума, организиран от „Демократична България“ за евентуален избор на общ десен кандидат за президент, никой не му ръкопляска, този факт е многозначителен, че има проблем в коалицията ПП-ДБ. Пред тях задачата е тежка. Президентът Румен Радев може да подкрепи и намекна кандидат, на който да прелее. От там може да тръгне президентския проект. Може да има обаче парламентарни избори преди президентските. Когато влезем в еврозоната, може да се пооголи фронта“, заяви доц. Петър Чолаков пред Иво Стефанов.

Вижте цялото интервю на политолога доц. Петър Чолаков в „Денят на Дарик“ в прикаченото видео!