Темата днес е възнаградените усилия на Томислав Дончев и неговият екип по Плана за възстановяване и устойчивост. Четири години бездействие, в рамките на няколко месеца не само успя да предоговори плана, но и допълнително 800-900 млн. лева. Това заяви лидерът на ГЕРБ Бойко Борисов в кулоарите на парламента.

Той отказа да коментира приетата от НС оставка на депутата Кирил Петков.

„Това си е тяхна работа, стига сте ме връщали на тази тема. Не искам да коментирам. Така е решил. Мен в парламента ме избираха пък не влизах, така че си е лично негово решение. Искам да се върна върху важните теми, защото тези са изключително маловажни. Важните са тези, които касаят милиарди левове, които България щеше да загуби тези 4 години. Спасихме, каквото можахме”, посочи Борисов.

Българите трябва да запомнят, че всичко се плаща - четирите години безвремие, правителствата на Радев, на "Продължаваме промяната“ и други доведоха до това, че сега с огромни трудности да успяваме да се справим, коментира в кулоарите на парламента лидерът на ГЕРБ Бойко Борисов темата на третия вот на недоверие, свързан с провал на правителството във фискалната политика, както и одобреното вчера от ЕК изменение в плана за възстановяване. 

Какво направи Асен Василев, освен да сменя шефовете на митниците, попита Борисов. Той добави, че са подкрепяли неговите бюджети при „сглобката“, защото не е имало друг вариант, но и двете страни са отчели, че това е грешка.

На въпрос дали младите лекари ще получат исканото повишение, отговори – когато всички започнат да почиват в България, от техните такси ще се получат заплати за всички. Борисов припомни, че от 1 юли пенсиите са индексирани по т.нар. швейцарското правило. Ще дойде ред и на лекарите, увери той.

Вицепремиерът Томислав Дончев каза от своя страна, че одобреното вчера изменение на плана всъщност е формулата за спасяване на ПВУ. И поясни, че до края на годината трябва да получим 1,5 млрд.евро от ЕК.

„Одобреното вчера изменение всъщност е формулата за спасяване на Националния план за възстановяване и устойчивост. Февруари той беше заварен в катастрофално състояние. Реформи, които не могат да бъдат изпълнени поне за няколко месеца. И много инвестиции за над 1 милиард лева, които не могат да бъдат изпълнени. Много работа свършихме с колегите от ЕК. Преразгледани бяха инвестициите, бяха оттеглени тези, които няма шанс да бъдат изпълнени, допълнително финансиране беше осигурени за тези, които вървят бързо. Преразгледани бяха реформите, беше подадено искане за изменение на плана. Вчера виждаме позицията на Европейската комисия след всички тези преговори, която одобрява искането за изменение”, допълни Дончев. И поясни, че оттук нататък ще следват много по-амбициозен дневен ред.

„Това, което сме говорили с колегите от Европейската комисия - ще се опитаме да сведем плащанията до по-малък брой с оглед оптимизиране на техническата работа. Планът в рамките на тази година е да получим поне 1,5 милиарда евро допълнително от ЕК, за да не става ликвидна криза,защото проектите по плана вървят. Ние само за 5 месеца сме разплатили близо 1 млрд. и 200 милиона допълнително, което е сравнима сума със всичко, което е изплатено за предходните 4 години”, обясни още Дончев.