"Много често така наречените извършители преди да бъдат извършители са били жертва". Това заяви в предаването "Кой говори" по Дарик Петя Димитрова, обучен специалист, който провежда изслушвания и разпити на деца в сини стаи.
По данни на НСИ 10 553 са децата, пострадали и извършители на престъпления през 2022 г. в България. От тях 1163 са пострадалите, 5 002 са извършили противообществени прояви, а 4 388 хиляди са извършили престъпления.
"В един момент, когато социалната система е трябвало да се включи, тя не се е намесила и съответно нещата ескалират и в някои случаи децата се превръщат в извършители", допълни тя.
Петя Димитрова разкри, че в България има 3 зони на закрила, създадени по модела на детска къща. Зоната на закрила е направена по модела на детска къща.
По димите ѝ идеята е, че когато едно дете е жертва на престъпление, всички процедури, през които трябва да премине, да бъдат под един покрив, за да може детето да не бъде пращано към различни институции.
"Зад всяко едно дете, което е извършило някакво престъпление, стои съответната непреработена травма, някакво травматично преживяване, което означава, че преди да се стигне до правосъдие и наказание, много сериозно е трябвало да се намеси социалната система и поради тази причина нашият основен лайт мотив е връзката между социалната подкрепа и правосъдието за децата, които съответно извършват тези прояви", коментира изпълнителният директор на Институт по социални дейности и практики Звездица Ковачева.
Тя подчерта необходимостта преди да се стигне до правосъдие и наказание, социалната система да се намеси сериозно.
Чуйте целия разговор от прикачения файл.