Венеция най-накрая разкри подробности за входната си такса, превръщаща я в първия град в света, който облага дневните посетители, съобщават от Darik Business Review.
От пролетта на 2024 г. туристите ще плащат 5 евро, за да влязат в града в пиковите дни, ако не нощуват в него.
Но мярката все още не е постоянна – властите ще проведат 30-дневен „експеримент“, според кмета Луиджи Бруняро, който сподели новината в Twitter/X.
Вместо да са в рамките на един календарен месец, дните с таксуване ще бъдат разпределени на най-натоварените дати през годината, например празнични уикенди и карнавални периоди.
Според управата на Венеция, „целта е да се обезсърчи дневният туризъм в определени периоди“. Все още предстои да бъдат определени датите, на които ще се събира таксата.
„Имаме нужда от баланс“
Парите от входните такси ще покрият само разходите за системата за резервации, добавя той.
Преди това се смяташе, че част от тях могат да отидат за подобряване на съоръженията и инфраструктурата за жителите, които трябва да се справят с препълнени кофи и боклук, изхвърлен по улиците от туристите, превъзхождащи местните около пет към едно в натоварени дни.
През юли 2022 г. властите посочиха, че приходите от туристическата такса ще доведат и до намаляване на местните данъци.
„Посланието, което искаме да изпратим, е, че Венеция е отворена за всички, но посетителите трябва да разберат, че се нуждаем от правилно планиране, за да управляваме баланса между пребиваване и туризъм“, казва икономическият съветник Мишел Зуин.
„Жителите ще получат по-добро качество на живот, а нощуващите посетители ще изпитат по-ярки емоции“, добавя Вентурини. Решението трябва да бъде одобрено от Общинския съвет на 12 септември.
Първият от многото?
Вентурини прогнозира, че Венеция няма да е последният град, въвел такса. „Мисля, че много други европейски градове, които посрещат значителен брой туристи, ни наблюдават, за да разберат по какъв начин могат да въведат подобна схема“, казва той.
Венеция може да е първият град с входна такса за туристи, но такава вече е факт в италианско село.
Чивита ди Баньореджо въведе „символична“ такса от 1.50 евро през 2013 г. Кметът Франческо Биджоти я използва като маркетингов трик, за да привлече туристи в населеното място, известно като „умиращия град“.
Таксата заинтригува посетителите до такава степен, че броят им нарасна от 40 000 през 2009 г. до 1 милион през 2018 г.
Борбата на Венеция със свръхтуризма доведе до изготвянето на резолюция на ЮНЕСКО за добавяне на града към списъка със „световно наследство в опасност“. Тя ще бъде гласувана по-късно този месец.
Слушайте и гледайте новия подкаст на darik.bg „В тренда“ в YouTube, Instagram и TikTok
Най-интересните разговори от ефира на Дарик слушайте в подкаста на радиото в Soundcloud, Spotify, Apple Podcasts и Google Podcasts