България се справя добре с критериите за въвеждане на еврото и работата на правителството за влизане в еврозоната на 1 януари 2024 продължава. Това заяви служебният вицепремиер Атанас Пеканов пред БНТ и цитиран от БГНЕС.
По думите му страната ни покрива добре изискванията за размерите на дълга и дефицита като напомни, че в момента те са дерогирани и малко отклонение от тях не е проблем.
Никола Янков: С отказа си от еврозоната, България сама се поставя в изолация
"Проблем може да е критерият за инфлацията, която е доста висока към момента. Страната ни има по-висока инфлация спрямо еврозоната, но този критерий е замислян отдавна и при други обстоятелства. Затова там се надявам на някаква гъвкавост от страна на еворинституциите, когато ни оценяват, да вземат предвид променящата се обстановка", каза Пеканов.
Той изтъкна, че у нас е налице голямо мнозинство в подкрепа на еврото и отделни гласове против приемането на единната европейска валута.
Как България се отдаличава от ЕС
"Аз чувам тези гласове и тези рискове, които те адресират, те трябва да бъдат адресирани. Разбира се, че има рискове и тук е ролята на държавата да се включи като действа отговорно. Но идеята, че трябва да изчакаме да станем богати и тогава да се присъединим, аз съм против. Защото, ако влизането ни донесе позитиви, защо трябва да чакаме да ги настигнем и то в по-трудна среда? Не е ли добре сега да се възползваме от това в една много турбулентна ситуация да влезеш в силния съюз? В същото време инвестициите сега също се насочват от Азия към Европа заради геополитическата обстановка. И ние трябва да искаме да сме там и да сме със силни позиции", каза той.
Протест на “Възраждане“ блокира движението пред Народното събрание
Според Пеканов банките у нас за готови за работата по превалутирането, която ще отнеме големи логистични усилия. Обсъждат се и мерки срещу спекулата - като изписването на цените в лева и в евро пет месеца преди влизането в еврозоната и една година след това.
През следващите дни се очаква България да получи превода от първия транш по Плана за възстановяване и устойчивост. Според Пеканов политическата нестабилност у нас може да забави парите по втория транш като тях може да ги очакваме едва тогава, когато си изпълним ангажиментите.
Най-интересните разговори от ефира на Дарик слушайте в подкаста на радиото в Soundcloud, Spotify, Apple Podcasts и Google Podcasts
Следете най-актуалното от деня на страницата ни във Фейсбук
За забавни видеа ни последвайте в TikTok
Следвайте ни и в Инстаграм
Още по темата
- „Ще ви подпалим, ако трябва”: Еврозоната отново скара депутатите
- Петкова: Доволни сме от постигнатото, редовният кабинет може да продължи със своите приоритети
- Ръст на доходите е заложен в бюджет 2025 (ВИДЕО)
- Георги Ангелов: Добре е, че служебният кабинет реши да внесе бюджет, дано наистина го направи