Оперативната печалба от работата на газопровода „Турски поток“ през 2021 г. е в размер на 83,57 млн. лева, предаде БГНЕС.

Приходите от дейността на тръбопровода през 2021 г. достигат 212,8 млн. лева при общо условно разпределени оперативни и финансови разходи за периода на стойност 129,23 млн, лева.

Цената на газа в Европа достигна 1700 долара за 1000 куб. м

„Булгартрансгаз“ е изградил и експлоатира разширението на „Турски поток“, който е част от концепцията за европейски газоразпределителен център „Балкан“. Приходите, които дружеството реализира от проектите за разширение на газопреносната мрежа на страната, са в резултат както на сключените обвързващи договори за резервиране на капацитет за период от 20 г. от проведената съгласно общоевропейската законова рамка процедура Ореп Season, така и от предлаган свободен капацитет на междусистемните точки, обясняват от Министерството на енергетиката.

БГНЕС припомня, че „Турски поток“ свързва Русия с европейския бряг на Турция по дъното на Черно море. Той се състои от две тръби всяка с капацитет по 15,75 млрд. куб.м. Първата тръба доставя директно „синьо гориво“ на Турция, а втората е предназначена за страните от Европа и Западните Балкани. В Европа тя влиза на българска територия, откъде пътят на газа отива в Сърбия и Унгария. Българската част от газопровода е известна също така като „Балкански поток“.

Петков издава заповед за пълна проверка на „Турски поток“

От края на април България вече не внася газ от Русия заради сложната ситуация свързана с войната на Кремъл срещу Украйна. Въпреки това транзита на руски газ през нашата страна по „Турски/Балкански поток“ не е спрял. В периода от 21 до 28 юни „Турски поток“ беше в планирана годишна профилактика.

След спирането на доставките на руски природен газ вече подалото оставка правителство на Кирил Петков успя да договори два танкера с втечнен природен газ от САЩ. Информацията на властите е доста оскъдна и противоречива. Така например само за един ден Петков и Лена Бориславова се разминаха за цената от приблизително близка до тази на „Газпром“ до от 3 до 4 пъти по-евтина от руската газ. За момента се знае, че поне един от танкерите вече е разтоварен в Турция.

За да се осигури стабилно снабдяване с природен газ, така необходим за българския бизнес, София трябва да има поне два стабилни дългосрочни договора със страна или доставчик, различен от Русия, за да може да се осигури и така необходимата диверсификация. Това заяви неотдавна настоящият председател на КЕВР Станислав Тодоров.

Германия се опасява от пълно спиране на доставките на газ от Русия

Да момента България няма почти нито един действащ дългосрочен договор за природен газ, с изключение на договора с Азербайджан, който не може пълноценно да се реализира заради липсата на работеща междусистемна връзка с Гърция. Обещанията на правителството в оставка на Петков е интерконекторът да заработи още в началото на този месец, като ориентировъчно се сочеше датата 1 юли. 

Най-интересните разговори от ефира на Дарик слушайте в подкаста на радиото в SoundcloudSpotifyApple Podcasts и Google Podcasts

Следете най-актуалното от деня на страницата ни във Фейсбук

За забавни видеа ни последвайте в TikTok

Следвайте ни и в Инстаграм