Депутатите се събират на извънредно заседание в 10:00 часа днес, за да гласуват една единствена точка в дневния ред. Тя е свързана с внесения в понеделник от ГЕРБ проект на решение мандатът за съставяне на правителство да бъде обявен за приключил неуспешно.
Това се случва след като вицепремиерът в оставка Мария Габриел обяви в понеделник, че няма да участва в парламентарната процедура по избор на премиер и няма да предлага структура и състав на Министерски съвет.
Рулетката се завърта
Конституцията предвижда, че след като номинираният за министър-председател от първата парламентарно представена партия не изпълни мандата за съставяне на кабинет, президентът връчва папката на втората политическа сила.
Ако посоченият кандидат за министър-председател от втората по численост парламентарна група не успее да предложи състав на Министерския съвет, държавният глава връчва мандата на трета политическа сила, по негов избор.
Ако не се стигне до съгласие за съставяне на кабинет и от третия път, президентът предприема стъпки по стартиране на консултации и назначаване на служебно правителство, което да започне подготовка за избори. Вотът се насрочва най-късно до два месеца от този момент.
Ако се стигне до служебен кабинет
Според промените в Конституцията, приети в края на миналата година, процедурата по избор на служебен министър-председател ще е по-различна от досегашните. Една от основните особености е, че при провал и на третия мандат за съставяне на кабинет, Народното събрание не се разпуска, а продължава да работи. Освен това изборът на президента е ограничен измежду няколко души, заемащи високи постове в държавата. Това са председателят на Народното събрание, управителят или подуправител на Българската народна банка, председателят или заместник-председател на Сметната палата и омбудсманът или негов заместник.
Как се стигна до "край на преговорите и всичко свърши"
Припомняме, че на 19 март Мария Габриел върна на държавния глава Румен Радев изпълнен първия проучвателен мандат със структура и състав на Министерски съвет. По-късно 11 от министрите на ПП-ДБ обявиха, че този състав не е съгласуван с тях и се оттеглиха от проектокабинета. Последваха остри критики от партньорите по адрес на Мария Габриел и партия ГЕРБ, както и насрещни призиви за извинение. В крайна сметка процесът по преговори е бил възстановен за кратко в края на миналия уикенд (23-24 март) докато от ГЕРБ не обявиха окончателно, че слагат край на разговорите и поемат курс към избори.
Още по темата
- Явор Божанков: Лекото намигване между ИТН и “Възраждане” може да се превърне в партньорство
- Опозицията почти остана без председателско място в постоянните комисии на НС
- Димитър Бечев: От Вашингтон ще идват много различни послания
- Осем политически сили ще участват в избора на кмет на пазарджишкото село Драгор