Музеят на комунизма насочен към деца ще бъде открит на 23 август в Питещ, на територията на Мемориала на затвора в Питещ, който представя историята на печално известния затвор в Питещ.

Комунизмът не работи, дори да е пребоядисан в зелено

Затворът в Питещ е едно от местата, където по време на комунистическия режим са държани политически затворници.

Откриването на 23 август отбелязва Европейския ден за възпоменание на жертвите на тоталитарните режими.

Музеят, посветен на децата и тийнейджърите, има за цел да ги информира за комунистическия режим по интерактивен и творчески начин. Младите посетители могат сами да открият реалностите на режима, като същевременно участват в създаването на музея, съобщи "Румъния Инсайдер".

Казашки униформи могат да се видят в музея в Бяла

Те ще научат за комунистическата диктатура чрез теми, обхващащи въведение в комунизма и пропагандата, национализация, колективизация, задържане/съпротива, ежедневие и в зала за дебати.

Музеят провежда и образователни семинари, които имат за цел да насърчат участието на децата в процеса на създаване на изложбата, но и да им помогнат да разберат по-добре темите в музея. "Работилниците помагат на децата да се справят с емоциите, които изпитват по време на посещението си, а нашите педагози ще помогнат на малчуганите да разберат трудните или насилствени теми", обясняват представителите на музея.

Симфония на цветовете в картините на литовския художник Римас Бичунас

Те имат достъп и до цифровия учебник "История на комунизма" (История на комунизма за деца и юноши), който включва всички теми в музея и служи като помощен материал за разбиране на музея чрез допълнителна информация, биографии и изображения. Той може да се използва от учители и ученици по време на училищни курсове. Наръчникът ще бъде достъпен в цифров формат за отдалечен достъп, така че децата, родителите и учителите да могат лесно да го използват.

"Един град, три религии, седем етноса - от миналото, за бъдещето" – новият проект на фондация „Заедно“, подкрепен от НФ „Култура“

В музея ще бъде налична и книгата "Моят дневник за историята на комунизма в Румъния". Тя представлява работна тетрадка с информация, игри и рисунки, която малчуганите могат да попълнят и да отнесат вкъщи. Тя има за цел да "мотивира децата да се изразяват творчески чрез рисунки и текстове, които могат да добавят към определени страници, но също така и да се отнасят критично към информацията чрез интервюта, практически упражнения или изследвания, предприети от тях и записани в работната тетрадка. Дневникът ще бъде на разположение в печатен вид в музея и ще се използва като помощен материал в семинарите".

Нов проект представя дигитално 2 милиона артефакти от културно наследство на Пловдив

Освен това наличните обиколки с екскурзовод насърчават диалога между членовете на групата, като същевременно позволяват на децата да дават обратна връзка в реално време и директно.

Работата по проекта започва в началото на 2022 г., след като той получава финансиране от администрацията на Националния фонд "Култура" за две от шестте стаи на музея, дигиталния учебник за ученици и учители и работната тетрадка за ученици.

Приключи проучването на водохранилището на замъка в Русокастро

Екипът на проекта включва историкът Лучиан Василе - отговорен за историческите изследвания, Йоана Хашу (историк) и Юлия Йордан (музеен педагог) - създали и провели пилотни семинари в училища в Реджеб и Букурещ, Мария Аксинте (музеограф) и Четина Бокану (екскурзовод) - продължили да провеждат семинари в Мемориала на затвора в Питещ и в няколко училища в окръг Арджеш през месеците май и юни. Идеята на семинарите беше да се научи възможно най-много за това, което децата знаят за комунизма, но и да се включат в създаването на музея.

През 2023 г. ще продължи работата по откриването на останалите стаи в музея.

Военноморският музей представя фотоизложба „Науката отплава за Антарктида“

Музеят е проект, създаден от Мемориала на затвора в Питещ. Деца под 12-годишна възраст не могат да посещават Мемориала поради изключително жестоката тема, обясняват представителите на проекта.

Входът е безплатен, а децата могат да го посетят, придружени от семействата си. 

Най-интересните разговори от ефира на Дарик слушайте в подкаста на радиото в SoundcloudSpotifyApple Podcasts и Google Podcasts

Следете най-актуалното от деня на страницата ни във Фейсбук

За забавни видеа ни последвайте в TikTok

Следвайте ни и в Инстаграм