Нов проект ще представя културно наследство на Пловдив. 2 милиона артефакти ще бъдат вкарани в дигиталното пространство, а пловдивчани и гостите на града ще могат да ги разгледат чрез използването и разработването на различни иновативни инструменти и цифрови технологии, 3D картографиране, светлинно оборудване, холограми и мобилни приложения.
В проекта са включени Градска художествена галерия, Историческия, Археологическия музей, Етнографския и Природонаучния музей, Народна библиотека "Иван Вазов" и ОИ "Старинен Пловдив".
Една от задачите на проекта е разработването на мобилно приложение - тип quest игра, което ще функционира глобално из целия град, между всички музеи, галерии, експозиции и културни пространства. Играта ще е базирана на истории от града и ще добавя стойност в привличането на по-младата аудитория и туристи като ще донесе ползи за бизнеса и общината, съобщи ресорният зам.-кмет Пламен Панов.
За РАМ е заложена сума за климатизация на книгохранилището, в което се съхраняват над 30 хил. тома, комплектовани в продължение на 140 г.
В РИМ предстои реновиране на зала „Съединение“, един от най-значимите културни центрове в града, в който годишно се случват около 150 събития – изложби, концерти, книги и други.
Дейностите в РЕМ са насочени изцяло към новата сграда, наречена База 2. Там ще бъде открита нова експозиция и обучителен център за ученици. Ще бъдат поставени витрини, ще има интерактивен център за децата.
В РПНМ ще бъдат реализирани дейности, свързани основно с възможностите на приложението. Интерактивността ще е свързана с три направления - редки видове, защитени видове и най-атрактивни видове от богатите експозиции в музея. В мобилното приложение ще се разработи информация за залата с гръбначни животни; за представители от живата експозиция (терариум и аквариум), както и от препарираните експонати в съответните зали
ГХГ участва с два обекта, с реновирана и обновена материална база. Постоянната експозиция, в изцяло ремонтираната сграда на Йосиф Шнитер на ул. Съборна, и Иконната галерия.
ОИ „Старинен Пловдив“ участва по две направления – първата са къщите – музей на Златю Бояджиев и на Димитър Киров. Акцентът е представяне на тяхното творчество по съвременен начин. Добавената реалност към картините ще съдържа аудио текст, разширена реалност, връзка с други музеи, допълваща информация, разработена по съвременен и увлекателен начин. Второто направление са мозайките – с обектите Епископска базилика на Филипопол и Малката базилика.
В интерактивното надграждане пък НБ „Иван Вазов“ ще бъде основно донор на съдържание. Ще се включи в приложението с всички съвременни възможности, които заедно с другите институции в координация ще представят многоликата история на Пловдив и по интересен начин ще бъдат описани различните зали и специализирани колекции.
Проектът включва и обучение на експертния персонал на културните оператори за повишаване на капацитета им в областта на предприемачеството и маркетинга. Той е на стойност 782 000 лв., осигурени от Финансовия механизъм на Европейското икономическо пространство.