Посрещането на Нова година ни кара да се надяваме на по-добро и по-светло бъдеще. Това е повод, който хората обичат да празнуват по цял свят, но зад традицията се крие дълга история.
Няколко ключови момента отварят пътя към преминаването на новогодишната нощ в празника, който познаваме исторически и обичаме днес.
Летище София със съвет за пътуващите по празниците
Как са започнали новогодишните празненства?
Честването на Нова година на 1 януари е сравнително ново явление. Смята се, че най-ранният запис на новогодишно празненство е бил в Месопотамия, около 2000 г. пр.н.е. и е било празнувано около времето на пролетното равноденствие, в средата на март.
Има и други дати на честване, свързани със сезоните, които били използвани от различни древни култури. Египтяните, финикийците и персите започвали новата си година с есенното равноденствие, а гърците я празнували на зимното слънцестоене.
Какво ще е времето на Коледа и Нова година?
1 март като Нова година
В ранния римски календар имало 10 месеца или само 304 дни. Според него на 1 март настъпва новата година. Септември и декември били съответно седми и десети месец.
Януари се присъединява към календара
Първият път, когато новата година се празнува на 1 януари, е в Рим през 153 г. пр.н.е. (Всъщност, месец януари дори не е съществувал до около 700 г. пр.н.е., когато вторият цар на Рим, Нума Понтилий, добавя месеците януари и февруари.) Новата година е преместена от март на януари, защото това е началото на гражданската година. Месецът, в който двамата новоизбрани римски консули – най-висшите служители в Римската република – започват едногодишния си мандат. Но тази новогодишна дата невинаги е била стриктно и широко спазвана, а продължила понякога да се празнувала на 1 март.
Най-добрите коледни базари в света за 2022 г.
Юлиански календар: 1 януари официално учреден като Нова година
Произходът на 1 януари, отбелязващ Нова година, датира от 46 г. пр. н. е., когато Юлий Цезар разработва слънчевия юлиански календар. Причините - старият лунен римски календар става неефективен, както и нужда да се почете Янус - римският бог на началото.Това означава, че той може да се върне в миналото и да продължи напред към бъдещето. За да отпразнуват събитието, древните хора принасяли жертви на бога на началото, добавяли лаврови клонки към домовете си като украса и разменяли подаръци. Новогодишните празненства обаче били езически. И така, 1 януари бил премахнат като начало на годината. Тогава 25 декември, денят, в който се е родил Исус, се е смятал за начало на Новата година. 25 март, празникът Благовещение, също се използва като заместител на 1 януари.
10-те най-добри зимни дестинации в Европа (снимки)
Григориански календар: 1 януари възстановен
През 1582 г. реформата на Григорианския календар възстановява 1 януари като новогодишен ден. Въпреки че повечето католически страни приемат Григорианския календар почти веднага, той е приет постепенно сред протестантските страни. Британците, например, не приемат реформирания календар до 1752 година. Дотогава Британската империя е празнувала новата година през март.
Традиции и концепция за единство: Коледните украси на „Даунинг стрийт“ и на Белия дом
Новогодишни тържества по света днес
В Испания и няколко други испаноговорящи страни новогодишната нощ е известна като „Noche Vieja“. Традиция е хората да си стоят вкъщи и да посрещат Новата година, като похапват гроздови зърна. Това символизира техните надежди и мечти за следващата година. Големи партита се провеждат в градове в цялата страна.
В Гърция, Мексико, Нидерландия и други страни кръглите торти символизират кръговрата на живота. Някои слагат дрънкулки или монети вътре в тортата, символизиращи късмет.
Германци, българи и британци най-често минават през варненското летище
В Италия Нова година е известна като „La Festa di San Silvestro“ или празника на Свети Силвестър. Подобно на много страни по света, семействата се събират за хранене, което обикновено включва свинско месо и леща.
В САЩ Ню Йорк е дом на най-известното новогодишно празненство в света. Всяка година хиляди купонджии се събират в Манхатън, за да отброи последните минути от новата година.
Китай посреща Годината на тигъра (снимки и видео)
В Китай и няколко други страни в Югоизточна Азия Нова година се празнува в началото на лунния календар, който през 2022 г. се пада на 1 февруари. Фестивалът продължава повече от две седмици, завършвайки с традиционния фестивал на фенерите.
Тъй като Австралия е в далечните краища на източното полукълбо, това е едно от първите места в света, което посреща Нова година. Всъщност, хората в други страни по света като Великобритания често се събуждат със снимки на хора, които се забавляват в Сидни.
Най-интересните разговори от ефира на Дарик слушайте в подкаста на радиото в Soundcloud, Spotify, Apple Podcasts и Google Podcasts
Следете най-актуалното от деня на страницата ни във Фейсбук
За забавни видеа ни последвайте в TikTok
Следвайте ни и в Инстаграм