На 1 февруари китайската общност по цял свят подготвя тържества по случай Новата лунна година, посветена на тигъра. Въпреки продължаващата пандемия и отмяната на много публични празненства в градовете, милиони семейства смятат да празнуват у дома, пише Си Ен Ен.

Ето едно бързо ръководство за най-често срещаните лунни новогодишни традиции и суеверия, свързани с китайския празник:

Лунните новогодишни празненства често могат да продължат до 15 дни, като през този период се провеждат различни дейности. (В Китай празникът е наричан още Пролетен фестивал.) 

Въпреки че разпространението на Омикрон се отрази на начина, по който хората празнуват, китайците призовават да няма отчаяние и да не се забравя съвет номер 1 от правилника за Лунната Нова година: Съсредоточоване върху положителното и използване на добър език.

Как се празнува по традиция Лунната Нова година? Всичко започва около седмица преди празника.

На 26-ия ден от последния лунен месец - 28 януари тази година - се правят празнични торти и пудинги. Изяждането им се счита, че ще доведе до подобрения и растеж през следващата година.

След това се прави почистване в домовете на 28-ия ден, който беше 30 януари тази година. По този начин китайското общество се сбогува с всеки лош късмет, натрупан през изминалата година.

Голяма семейна вечеря се провежда на Лунната Нова година, която е на 31 януари тази година. В менюто внимателно са подбрани различния ястия, свързани с късмета, включително риба, пудинги и храни, които приличат на златни слитъци (кнедли).

От хората се очаква да посетят роднини и приятели в първите дни от новата година, с изключение на третия ден от месеца. Ден трети на Лунна Нова година (който се пада на 3 февруари тази година) е кръстен „чи ку", или червена уста. Смята се, че на този ден хората ще посещават храмове и ще избягват социалните срещи.

През дните на празнуване е желателно да се избягва купуването на нови обувки, тъй като се счита, че на човек може да не му върви в бъдеще.

Носенето на дрехи в червено е знак късмет и просперитет.

През целия 15-дневен фестивал домакините обикновено приготвят бонбони за своите гости. Женените двойки се очаква да раздават червени пакети, пълни с пари за децата и неомъжените, а те от своя страна пожелават късмет на младата двойка.

Седмият ден (7 февруари) се казва, че е денят, в който китайската богиня майка Нува е създала човечеството. Смята се, че това е рожденият ден на народа.

Различните общности в Азия сервират различни храни в този ден. Например, хората в Малайзия се наслаждават на „Prosperity Toss“, сурова риба и накъсани зеленчуци, докато кантонските хора ядат сладки оризови топки.

Акцентът идва в последния ден (15 февруари). В древното китайско общество това е единственият ден, в който младите момичета могат да излязат и да се възхищават на фенерите като се срещат с момчета. Този ден е наричан Китайски свети Валентин или Фестивала на Фенера.

За хората, родени в Годината на Тигъра, се смята, че ще бъдат изправени пред повече нестабилности през идните години, затова китайците призовават обществото да се съсредоточи повече върху работата си за повишаване на богатството.

Най-интересните разговори от ефира на Дарик слушайте в подкаста на радиото в Soundcloud Spotify, Apple Podcasts и Google Podcasts

Следете най-актуалното от деня на страницата ни във Фейсбук