“Това, което видяхме на парламентарната трибуна е именно това, което отблъсква хората от демокрацията и то е една игра между елити. Тази игра е много опасна, на хората не им е интересно, защото тя не се отнася до тях. Седят някакви хора, които не знам защо са си повярвали, че са елити и се карат помежду си. Ако и ние може да участваме би било супер. Дигиталните медии ни позволяват това - да си присвоим обратно политическия процес и да го обсъждаме по начин, по който е смислен за нас”. Това коментира в предаването “Кой говори” по Дарик социологът Мила Минева.

Тя, заедно с преподавателите по журналистика  в Софийския университет “Св. Климент Охридски” Жана Попова и проф. Венцислав Димов се обединиха около мнението, че в световен план “има едни елити, които говорят помежду си, но отказват да се ангажират с това, което засяга всички нас”. 

Дарик

“Проблемът е, че смисълът на “интересно” вече се е променил. Хората искат някакви действия, с които да се случва нещо. Тази тактика на зрелищност действа мигновено и после изчезва”, смята Попова. 

По думите ѝ през последните години в политиката се повтарят едни и същи модели и персонажи.

“Красивото е много важно. Не като лично качество, а като нещо, свързано с правенето на изкуство. Това е и кратък отговор защо се задържа Бойко Борисов. Той тръгва като охрана на естрадни музиканти, след Тодор Живков и Симеон Сакскобургготски. Това ти предава мекота на образа - това, че ти се доближаваш до хора на изкуството е печелившо”, смята още Попова. 

Според Минева отдавна вече не водим битка за политики - какво да се прави, за идентичности. Проф. Димов коментира, че зад поредните обещания за справедливост към българските турци, засегнати от Възродителния процес, отново стои бизнес модел.

“Да вземем историята за българските роми, цялата тази безкрайна манипулация на една по-дисперсна група. Наскоро едно ромско момче изпя химна в някакъв вариант и веднага някакви хора скочиха. От друга страна, доколко разбирам хората, които са му помогнали да го изпее и да го лансира по някакъв начин също представляват някакъв бизнес модел. Играе се с нещо, което е проигранно”, смята той.

Чуйте и вижте целия разговор в прикачените файлове.