Ситуацията във ВиК-Хасково е много тежка, защото токът продължава да поскъпва,  продължават и почти ежедневните аварии по остарялата и амортизирана ВиК инфраструктура, призна на пресконференция днес новият управител на дружеството инж. Божидар Желязков. 

Вчера от Българския ВиК Холдинг алармираха, че „жегата с цената на тока за промишлеността е на път да удави ВиК сектора", като посочиха, че сметките за ток през август на дружествата са двойно и тройно по-високи в сравнеие със същия период на миналата и предходната година. ВиК-Хасково дължи за август  918 727 лв. без ДДС, като  година по-рано сметката е била 475 557 лв. Към момента хасковското дружество е платило 500 000 лв. от августовската фактура за ток, а остатъкът е разсрочен на 3 вноски, обясни Божидар Желязков. 

Плащаме най-скъпия възможен ток в момента, като другата седмица ми предстои среща в Холдинга и се надявам с тяхната помощ да намерим решение, тъй като този проблем е за цялата страна, коментира Желязков. Той утоочни, че хасковското дружество няма сключен договор с фирма-доставчик на електричество и затова го купува на най-скъпата цена от доставчик от последна инстанция. Обществена поръчка за избор на достъвчик е била обявена през февруари, но спечелилият я се отказал, а с втория- ЧЕЗ, разговорите тепърва предстоят. 

Божидар Желязков посочи, че вече предприема и други мерки с цел намаляване на изразходваната електроенергия с оптимизиране режима на работа на основните помпени станции и намаляне на загубите на вода.

Ще търсим също финансиране с помощта на Холдинга и МРРБ за подмяна на основните помпени агрегати в ПС "Ябълково" и "Източна зона". Тези, които се използват, са твърде стари и енергоемки и смяната им ще доведе до икономия на електричество, което в момента ни трябва, обясни той. Като уточни, че са необходими 4 такива агрегата, а прогнозната им стойност е стотици хиляди левове.

По думите му спасение от тежкото финансово положение се очаква от Холдинга, който да сключи договор с един доставчик, който да продава ток на всички ВиК-дружества в страната на по-ниска цена. Според прогнозата му, ако това не стане факт в най-скоро време, забавяне от месец-два ще е фатално. Няма опасност дружеството да фалира, но с все по-високите сметки за ток и разсрочването на плащанията им ще влезем в една дългова спирала, а тези дългове трябва да се плащат, коментира той.

По думите на Желязков към момента не се предвижда увеличение в цената на водата, която плащат потребителите, тъй като представеният Бизнес-план не е приет. Това би се случило при утвърждаване на плана, уточни той. 

Очакват се и резултатите от взетата вчера втора проба за естествен уран във водата за Хасково, която и към момента е забранена за пиене и готвене след голямата авария при помпена станция "Ябълково" в края на септември, когато на сухо останаха големи части от града и 6 села в общината. Първите проби, взети веднага след аварията, са отчели завишение по показателите за уран, посочи инж. Желязков.

На среща в МРРБ в края на септември от министерството посочиха, че необходимите инвестиции за ВиК инфраструктура за територията на област Хасково,  за постигане на съответствие със задължителните директиви на Европейския съюз в сектора,  определени с регионалните генерални планове, са в размер на 774 милиона лева, от които 179 млн. лв. за община Димитровград, където ВиК дружеството е с 49 на сто общинско участие в капитала и то не се е присъединило към хасковската ВиК Асоциация. 

Божидар Желязков чуйте в приложения файл