Всеки майстор трябва да бъде оборудван с нужните професионални инструменти, за да извършва работата си качествено. Едни от най-често използваните машини са винтовертите и ъглошлайфите. Докато винтовертите се използват за завиване и отвиване на винтове, както и за пробиване, ъглошлайфите се употребяват с цел полиране, шлайфане и рязане. В следващите редове ще разгледаме спецификите на двете машини поотделно.

Винтовертите са необходими в ежедневието на всеки професионален майстор, но и на всеки, който трябва да завие нещо вкъщи. Тези, които се използват за ремонти вкъщи обаче, се различават от професионалните по няколко ключови параметъра. Например професионалните винтоверти работят с батерии 18 V и повече. Капацитът на батерията трябва да бъде поне 4 Ah, за да издържи по-дълго време. 

Професионалният винтоверт също така е много по-мощен от обикновения, като въртящият момент е значително по-висок (поне 70 Nm). Обикновеният винтоверт има въртящ момент около 20 Nm. 

Важни особености на професионалните винтоверти са също металните патронници на машините, както и безчетковите им двигатели. По-високият клас винтоверти имат опция ударен режим за прилагане на допълнителна сила при работа. С ударните винтоверти можете да завивате в по-твърди материали, но и да пробивате отвори в различни повърхности.

Винтовертите биват електрически и акумулаторни. Електрическите са по-леки и по-малко търсени. Те имат предимство, че работят непрекъснато и продължително, както и по-ниска цена. Захранват се от електрическа мрежа, като за разлика от акумулаторните, са зависими от електричество, съответно и имат кабел, който възпрепятства свободното движение на по-далечни места.

Източник на изображение: canva.com

Акумулаторните винтоверти от своя страна се разделят на хоби и професионални. Това се определя от напрежението на батерията, с която работят. Хоби вариантите са 10.8/12 V, 14.4 V. Те са по-леки, по-малко мощни и са предназначени за по-лека работа. Акумулаторните винтоверти 16.8 V, 18 V и 20 V са попупрофесионални и са по-мощни от предходните. Ако ще работите продължително с тях, изберете батерия, която има по-висок капацитет, но също и зарядно, което зарежда бързо.

Сред професионалните винтоверти на пазара са тези с напрежение на батерията 36 и 40 V. Акумулаторните винтоверти 36 V са с висок въртящ момент, голяма скорост на работа и мощност. Това позволява работа върху твърди повърхности, както и пробиване на отвори с по-голям диаметър. Акумулаторните винтоверти 40 V са изключително мощни винтоверти. Те са издръжливи, висококачествени и позволяват работа дори на сурови работни условия.

Повечето модели разполагат с регулатор на въртящия момент. Както стана ясно, машина, която трябва да има всеки майстор, е ъглошлайфът. Той се използва за шлайфане, полиране, рязане. Ако трябва да обработвате метал, тогава най-подходящи са карбофлексовите дискове. По-тънките дискове са подходящи за тънки метали, а по-дебелите – за по-здрав метал.

Когато ще шлайфате, за да премахнете боя или ръжда например, дискът трябва да бъде с по-голяма едрина на зърното. Към тях спадат и ламелните дискове, с които се шлайфа по-фино. За да режете бетон или зидария, можете да използвате диамантени дискове. Подходящи са за рязане също на керамика, тухли, павета, естествен камък и т.н.

Ъглошлайфите се делят според диаметъра на диска. Ъглошлайфите с диск 115 мм са най-малките машини. Те се използват предимно за шлайфане и са много близки по размер със 125-милиметровите. Този вид ъглошлайф е подходящ за работа на труднодостъпни места. Поради ниското си тегло може да се държи само с една ръка.

Най-разпространените ъглошлайфи са тези с диаметър на диска 125 мм. Освен за шлайфане са подходящи за рязане на фаянс и бетон. Използват се за обработка на средно големи елементи. Имат по-висока мощност от предходните.

Средно големите ъглошлайфи имат диск, чийто диаметър е 150 и 180 мм. Те имат по-високо тегло, с по-голяма мощност са от 125 мм и използват по-голям диск съответно. Те не са и толкова разпространени.

Флексовете с най-голям диаметър на диска са 230-милиметровите. Те се използват най-вече за рязане. Предназначени са за професионална употреба и имат много висока мощност. Те са най-тежки в сравнение с останалите, поради което изискват работа с две ръце. Използват се предимно в автосервизи и строителството.

Според начина си на захранване ъглошлайфите се делят на акумулаторни, електрически и пневматични. Електрическите са често търсени заради по-ниската цена. Има модели с различна мощност – 300, 400, 500, 700 W, 2000, 2300, 2500 W, като това е един от параметрите, по които се определя дали е професионален, или не. За разлика от тях акумулаторните са по-скъпи, но и предпочитани заради липсата на кабел. Те се пренасят лесно и могат да се използват навсякъде. 

Пневматичните ъглошлайфи са по-евтини от останалите. Освен това са по-безопасни за работа и се пренасят лесно. Специфичното за тях е, че работят с въздух под налягане. За целта е необходим въздушен компресор, който се явява най-сериозната инвестиция. Пневматичните ъглошлайфи са предназначени за рязане, полиране и шлайфане. Намират приложение в работилниците, предприятията, строителните обекти, цеховете и т.н.

Източник на изображение: canva.com

Откъде да закупя тези продукти?

Трябват Ви професионални машини за работа или хоби инструмент за вкъщи? Каквото и да Ви е необходимо, можете да го намерите в onlinemashini.bg.Това е един от най-големите онлайн магазини за машини в България.

Поръчката се прави много лесно без да е необходима гаранция. Нея можете да направите онлайн през системата на сайта или чрез обаждане по телефон. Доставката е сигурна и обикновено се случва в рамките на 3 работни дни. Можете да поръчате до офис на куриер или до личен адрес. Всяка пратка е с опция преглед и тест, за да сте сигурни в пратката си.

Екипът на onlinemashini.bg се грижи клиентите да получават достъп до цялата необходима информация за продуктите и условията на поръчка. При каквито и да било въпроси можете да се свържете с тях по телефоните, изписани на сайта, както и по имейл. Те ще Ви помогнат и в избора на подходящия за Вас продукт.