Музиканти от различни региони на България се събират за съвместен концерт в Пловдив. Това, което ги обединява е, че пазят старинната, но все още жива традиция в епическото изпълнение, свързана с едни от най-интересните струнни инструменти – саз и тамбура.

Концертът RECITATIVO ще се проведе на 24 февруари (събота) в Регионален Етнографски музей от 17.30 часа. Входът е свободен. Очаква се да пристигнат изпълнители от районите на Гоце Делчев, Велинград, Разград, Търговище, Силистра, Кърджали, както и певци от средната част на Западна България (Пернишко, Софийско).

Събитието се организира от Сдружение „НЕПОЗНАТИТЕ-ПЛОВДИВ“ и се реализира с финансовата подкрепа на Министерство на Културата на Република България, както и със съдействието на няколко общини.

RECITATIVO е вдъхновен от изследването на Светлана Захариева „Свирачът във фолклорната култура“ (1987). Епическото изпълнението се приема за „един цялостен ритуал“, проникнат от „символика и експресия“, а изпълнителят сам си съпровожда.

В началото на седмицата - на 20 февруари  - в НБ „ Иван Вазов“ ще бъде открита и изложбата НЕПОЗНАТИТЕ. Творбите са свързани с отбелязването на Международния ден на майчиния език (21 февруари), организиран от Българо-Турски литературен клуб – Пловдив и НБ „ Иван Вазов“. Изложбата е  част от  форума „Културен семинар НЕПОЗНАТИТЕ“ и показва фотографски и архивни материали на учени, изследователи,  семейни снимки и документални от теренни  проучвания, свързани с традиции и обичаи на различните общности в страната.

Събитието е част от Културния календар на Община Пловдив и има образователна цел. Изложбата може да бъде разгледана от 20 февруари до 4 март 2024 г.